Dominic Fritz spune că USR e pregătit să intre într-un guvern minoritar: „Avem nevoie urgent de consultări transparente, fără surprize şi fără înţelegeri sub masă”

.
Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Dominic Fritz a reacționat după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a reușit să obțină votul de învestire în Parlament. Liderul USR cere reluarea rapidă a consultărilor de la Palatul Cotroceni și susține că formațiunea sa este pregătită să participe la un guvern minoritar care să continue reformele.

CITEȘTE TOATĂ REVISTA VIVA DE MAI, GRATIS, AICI


Criza politică se adâncește după ce Cabinetul propus de Adrian Veștea a fost respins de Parlament, iar președintele Nicușor Dan este nevoit să reia consultările cu partidele parlamentare pentru desemnarea unui nou premier. În acest context, liderii politici încep deja să își contureze pozițiile pentru următoarea etapă a negocierilor. Printre primii care au reacționat s-a numărat și președintele USR, Dominic Fritz, care susține că este nevoie de transparență totală în discuțiile dintre partide și că USR este gata să participe la un executiv minoritar.


Dominic Fritz spune că USR este pregătit să intre într-un guvern minoritar după eșecul Guvernului Veștea

Președintele USR consideră că perioada negocierilor din ultimele zile a fost marcată de confuzie și lipsă de responsabilitate și cere reluarea urgentă a consultărilor politice.

„După haosul iresponsabil şi înjositor al acestor zile, acum avem nevoie urgent de consultări transparente, fără surprize şi fără înţelegeri sub masă. USR este gata să facă echipă pentru români într-un guvern minoritar care să livreze în continuare reforme, curăţenie şi o viaţă mai bună’, a scris liderul USR, luni, pe Facebook.

Dominic Fritz a lansat și un atac dur la adresa celor care au susținut că dețin majoritatea necesară pentru învestirea Guvernului Veștea, dar care au încercat ulterior să obțină sprijin din partea AUR.


„Şi proşti, şi fuduli, dar mai ales fără niciun gând la cetăţeni. Aroganţa cu care au încercat să ne convingă zile întregi că au voturile, ca apoi să se umilească în faţa extremiştilor pentru nimic, trădează fix acelaşi dispreţ pentru români cu care au încercat să ne bage pe gât, sub steagul stabilităţii, Nordis, inflaţia şi cutiile de pantofi cu bani. Cei mai mulţi dintre noi sunt sătui de nedreptate şi este atât de uşor să cadă pradă unor vorbe frumoase. După şase ani ca primar al Timişoarei, ştiu sigur că este nevoie de echipă dacă vrem să facem dreptate. Nu ne trebuie discursuri care sună bine, ci gesturi care repară. Miniştrii USR au dovedit că se poate’, a adăugat acesta.


Guvernului Veștea i-au lipsit 44 de voturi pentru a trece de votul Parlamentului

Cabinetul propus de premierul desemnat Adrian Veștea a fost respins de Parlament în urma votului de luni seară. Pentru învestire erau necesare 233 de voturi favorabile, însă executivul a obținut doar 189 de voturi „pentru’ și 23 „împotrivă’, dintre cei 287 de parlamentari prezenți.


Citește și: Victor Ponta avertizează că Guvernul Veștea nu obține votul de învestitură fără AUR: „Ori îl sunați pe George Simion și vă înțelegeți și trece guvernul, ori nu veți avea voturi

În aceste condiții, Guvernului Veștea i-au lipsit 44 de voturi pentru a trece de votul Parlamentului.

După acest eșec, procedura constituțională îl obligă pe președintele Nicușor Dan să convoace o nouă rundă de consultări cu partidele parlamentare pentru identificarea unei majorități și desemnarea unui nou candidat pentru funcția de prim-ministru.


Până la formarea unui nou executiv, România rămâne cu un guvern interimar, iar negocierile politice se reiau într-un moment considerat esențial pentru stabilitatea politică și economică a țării.