Ilie Bolojan, primele declarații după eșecul învestirii Guvernului Veștea: „Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele”. Care este propunerea PNL

.
Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Ilie Bolojan a reacționat după ce Cabinetul propus de Adrian Veștea a fost respins în Parlament. Liderul PNL a transmis un mesaj pe rețelele sociale, în care a comentat situația politică actuală și a reiterat propunerea liberalilor pentru ieșirea din impasul guvernamental.

CITEȘTE TOATĂ REVISTA VIVA DE MAI, GRATIS, AICI


Eșecul învestirii Guvernului Veștea a provocat noi tensiuni pe scena politică, iar liderii partidelor au început să își exprime public pozițiile privind viitorul Executivului. Printre primii care au reacționat s-a numărat și Ilie Bolojan, președintele PNL, care a transmis un mesaj ferm pe rețelele de socializare. Liberalul consideră că actuala criză politică este rezultatul unor negocieri lipsite de principii și susține că România are nevoie, cât mai rapid, de un guvern stabil și funcțional. Totodată, Bolojan a reiterat soluția pe care Partidul Național Liberal o susține pentru depășirea blocajului politic.


Ilie Bolojan, primele declarații după eșecul învestirii Guvernului Veștea

La scurt timp după ce Guvernul Veștea nu a reușit să obțină votul necesar în Parlament, Ilie Bolojan a publicat un mesaj pe Facebook, în care a subliniat că România are nevoie de stabilitate și de un executiv care să își poată exercita atribuțiile fără limitări.

„România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline. Un guvern construit pe transparență, reguli clare și respect pentru principiile democratice.’

Liderul liberal a transmis și un avertisment referitor la modul în care au fost purtate negocierile politice din ultima perioadă.

„Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele. Ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista.’

Ce soluție propune președintele PNL pentru depășirea crizei politice


În mesajul său, Ilie Bolojan a explicat că Partidul Național Liberal își menține propunerea formulată și înaintea votului din Parlament. Potrivit liderului liberal, soluția pentru ieșirea din impas este formarea unui guvern minoritar, susținut printr-un acord politic care să stabilească obiectivele imediate ale țării.

„Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele 6 luni.


PNL este pregătit să contribuie la o soluție. Dar o soluție corectă, asumată, transparentă și construită în interesul real al României’, și-a încheiat Bolojan mesajul.

Declarațiile lui Ilie Bolojan vin într-un moment de incertitudine politică, după ce Cabinetul condus de Veștea nu a reușit să obțină susținerea necesară pentru învestire. În perioada următoare, consultările dintre partide sunt așteptate să continue, în încercarea de a identifica o formulă guvernamentală capabilă să întrunească majoritatea necesară în Parlament.


Adrian Veștea, după votul din Parlament: „Votul este suveran și îl respect’

La rândul său, Adrian Veștea a transmis că acceptă rezultatul votului din Parlament, chiar dacă deznodământul nu a fost cel pe care îl aștepta. Premierul desemnat a declarat că a intrat în această cursă politică din dorința de a contribui la stabilitatea țării și că privește cu îngrijorare perioada de incertitudine care urmează.


„Am venit în acest proiect cu bune intenţii, dintr-o funcţie aleasă, pe care mi-am câştigat-o în urma unui vot uninominal. Am considerat că este necesar să răspund la această provocare. Îmi pare rău că nu s-a putut materializa. Ceea ce cred este că în perioada următoare va fi tot o perioadă de nesiguranţă, o perioadă de nelinişte pentru români.’

Citește și: Victor Ponta avertizează că Guvernul Veștea nu obține votul de învestitură fără AUR: „Ori îl sunați pe George Simion și vă înțelegeți și trece guvernul, ori nu veți avea voturi


Veștea a subliniat că, în timpul negocierilor pentru formarea Cabinetului, a discutat cu toate partidele parlamentare și a încercat să construiască o echipă capabilă să răspundă provocărilor actuale.

„Eu ştiu că ne-am făcut datoria. Am avut o săptămână în care am încercat să creionez un program de guvernare, să am alături de mine un guvern responsabil care să poată să răspundă necesităţilor. (…) Ceea ce vă pot spune este că eu consider că am conştiinţa împăcată. Mi-am făcut datoria. Este decizia lor. Eu am vorbit cu partidele parlamentare.’


Ulterior, într-un mesaj publicat pe Facebook, premierul desemnat a transmis că respectă verdictul Parlamentului și a avertizat asupra efectelor pe care blocajul politic le poate avea asupra României.

„Votul de astăzi nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România. Dar votul este suveran și îl respect. Nu am cerut această poziție pentru o funcție ci am acceptat-o pentru că țara are nevoie de stabilitate, nu de blocaj. Asta rămâne valabil indiferent de rezultatul de azi. 47 de zile fără guvern ne costă deja prea mult: fonduri europene, încredere, timp pe care nu-l mai recuperăm. Rămân convins că responsabilitatea trebuie să bată orice calcul politic’, a transmis Veștea.