Un bărbat din Iaşi, condamnat la închisoare, după ce şi-a bătut fiica pentru că a lipsit o noapte de la cămin. Adolescenta urmează să primească și daune morale de la tatăl ei

.

Un bărbat din judeţul Iaşi a fost condamnat la închisoare cu suspendare după ce și-a bătut fiica, elevă în clasa a zecea, pentru că a lipsit o noapte de la căminul în care era cazată. Magistrații au fost de acord că adolescenta a avut un comportament necorespunzător, dar nu au acceptat totuși și felul în care tatăl înțelesese să i-l corijeze.

CITESTE TOATA REVISTA VIVA! DE AUGUST, GRATIS, AICI!


Un bărbat din Iaşi, condamnat la închisoare, după ce şi-a bătut fiica pentru că a lipsit o noapte de la cămin. În septembrie 2023, A.D. era elevă în clasa a X-a în cadrul liceului „I.C. Ștefănescu’. Pe 24 septembrie, fata s-a întâlnit cu o colegă și s-a hotărât să rămână la aceasta peste noapte. Pentru că fata nu ajunsese la cămin, au fost anunțați părinții, iar mai apoi, fata a fost decazată. Acasă a început teroarea!


Tată din Iași, condamnat la închisoare pentru că și-a bătut fiica

Pentru că nu a dormit la cămin, eleva a fost decazată. După finalizarea cursurilor din acea zi, A.D. și-a făcut bagajele și a plecat acasă, însoțită de mama sa. Aici, adolescenta a fost bătută crunt de tatăl ei.

Fata i-a povestit ce s-a întâmplat colegei sale, cea la care rămăsese peste noapte, i-a trimis și câteva fotografii făcute cu telefonul mobil, ale vânâtăilor provocate de bătaie. Acestea erau suficient de severe pentru ca poliția să fie alertată, iar autoritățile judiciare să se sesizeze din oficiu. Fata a fost internată într-un centru specializat, a fost efectuată o expertiză medico-legală

„Așa cum m-a bătut acum, nu am mai fost…. Mai îmi dădea câte o palmă. Da! A bătut-o și pe mama. O bate pentru că bea! Cu frații se comportă bine. Când nu ascultă, le mai dă și lor câte o palmă… Tata este cu școala… El insistă mai mult cu asta’, a spus adolescenta, potrivit ziaruldeiasi.ro.


Citește și: O iubire discretă, dar perfectă! Monica Anghel spune că soțul ei, Marian Caraivan, e sprijinul ei din umbră: „Mă așteaptă cu zâmbetul pe buze, mă așteaptă cu ceva bun de mâncare. Îmi face masaj la picioare / EXCLUSIV

Bărbatul a primit un an de închisoare cu suspendare

Vasile Donici a fost trimis în judecată pentru violență în familie în formă continuată și în circumstanțe agravante. Bărbatul și-a recunoscut fapta, precizând că își ieșise din fire atunci când a constatat că fiica sa nu reacționa la spusele sale.


Lipsa antecedentelor penale și faptul că nu încercase să împiedice desfășurarea procedurilor judiciare i-au adus lui Donici o pedeapsă de doar un an de închisoare, judecătorii decizând suspendarea executării acesteia pe durata unui termen de supraveghere de doi ani.


El va trebui să presteze și o muncă neremunerată în folosul comunității pe o perioadă de 70 de zile în cadrul primăriei Tansa sau a unei unități de învățământ de pe raza comunei.

Citește și: Culisele crimei din Craiova. Totul a pornit de la o căsătorie aranjată, după ce fata care ar fi fost „vândută’ pentru 50.000 de euro s-a întors acasă la părinți

De asemenea, Donici a fost obligat și la plata unei sume de 5.000 de lei către fiica sa, ca daune morale. Sentința Judecătoriei nu este definitivă, ea fiind supusă apelului.


„Copiii care au fost abuzaţi au de multe ori întârzieri de dezvoltare şi note mici la şcoală. E posibil ca aceşti copii să aibă o stimă de sine scăzută, aceştia dezvoltă comportamente riscante sau auto-vătămătoare.

Copiii care au crescut într-o familie sau o comunitate violentă au tendinţa de a internaliza violenţa ca o metodă de soluţionare a disputei, repetând modelul de abuz şi violenţă asupra propriilor copii’, au arătat magistrații.