Văduva lui Constantin Covaciu de la Dinamo va da în judecată firma care s-a ocupat de transportul echipei în accidentul mortal: „Pe soțul meu nu-l mai aduce nimeni înapoi. Dar măcar să nu se mai întâmple așa ceva”

.
Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Familia lui Constantin „Gogu' Covaciu, fostul maseur al lui Dinamo, care și-a pierdut viața în accidentul rutier din județul Argeș, este hotărâtă să acționeze în instanță firma care a asigurat transportul echipei. La priveghi, soția acestuia a vorbit cu durere despre tragedie, dar și despre dificultățile întâmpinate după accident. Văduva lui Constantin Covaciu a anunțat că va da în judecată firma care s-a ocupat de transportul echipei.

CITEȘTE TOATĂ REVISTA VIVA DE IULIE, GRATIS, AICI


Moartea lui Constantin „Gogu’ Covaciu a îndoliat familia Dinamo și lumea sportului românesc. Fostul maseur al clubului, în vârstă de 59 de ani, și-a pierdut viața în urma gravului accident produs vineri, în județul Argeș, în timp ce se afla alături de echipa secundă a clubului, aflată în cantonament la Câmpulung. Duminică a avut loc priveghiul, iar soția sa, Aura, a făcut declarații emoționante despre pierderea suferită și despre demersurile pe care familia intenționează să le facă în continuare.


Văduva lui Constantin Covaciu de la Dinamo va da în judecată firma care s-a ocupat de transportul echipei în accidentul morții

La priveghiul fostului maseur al lui Dinamo, Aura Covaciu a declarat că familia intenționează să dea în judecată firma care a asigurat transportul în ziua accidentului, considerând că o asemenea tragedie nu trebuie să se mai repete.

„Normal că o să dăm în judecată firma care s-a ocupat de acel transport. Cum să lăsăm lucrurile așa, să mai moară și alți oameni? Trebuie să facem ceva să se oprească nemernicia asta.

Altfel lucrurile nu se vor pune la punct niciodată. Pe soțul meu nu-l mai aduce nimeni înapoi. Dar măcar să nu se mai întâmple așa ceva’, a transmis Aura, soția lui Constantin Covaciu, potrivit GSP.

Familia, plimbată între instituții după tragedie: „Nu știau de capul lor’


Soția fostului maseur a povestit și prin ce a trecut familia în orele care au urmat accidentului, susținând că a fost trimisă de la o instituție la alta înainte de a-și găsi soțul.

„Ne-au cam pus pe drumuri. Ni s-a spus să mergem la IML Pitești, dar nu era acolo. Ne-au trimis de acolo la Câmpulung. Apoi am mers la spitalul central din Câmpulung, dar asistentele ne spuneau că nu e acolo. Noroc cu o pacientă, care ne-a zis că nu e adevărat, că e în spital. Că altfel iar ne trimiteau la Pitești.


Nu știau de capul lor. Apoi am fost la primăria din Câmpulung, să luăm certificatul de deces. Acolo a ieșit și doamna primar Lasconi, care a vorbit foarte frumos. Știa tot ce se întâmplase, era la curent’, a mai declarat Aura Covaciu, conform sursei citate.

La priveghi, soția lui Constantin Covaciu a rămas în permanență lângă sicriul acestuia. Cei veniți să își ia rămas-bun au aprins lumânări și au adus coroane de flori, iar nepoata fostului maseur i-a lăsat un mesaj emoționant: „Te iubesc, tataie! Nu te vom uita niciodată!’


În aceeași capelă a fost oficiată și slujba pentru fostul pugilist dinamovist Robert Pârvu, decedat la doar 33 de ani în urma unui infarct. Cei doi se cunoșteau de mulți ani, fiind legați atât de cartier, cât și de clubul Dinamo.


Cum s-a produs accidentul în care și-a pierdut viața Constantin Covaciu

Tragedia s-a produs vineri, în județul Argeș, în timp ce echipa secundă a clubului Dinamo se deplasa spre antrenamentul oficial din cantonamentul de la Câmpulung Muscel. Microbuzul, în care se aflau 11 copii și 7 adulți, a părăsit carosabilul și a intrat violent într-un copac. În urma impactului, Constantin „Gogu’ Covaciu și-a pierdut viața, iar mai multe persoane au fost rănite și au avut nevoie de îngrijiri medicale. Potrivit informațiilor comunicate de autorități, șoferul, un bărbat de 83 de ani, a fost transportat în stare gravă la Spitalul Floreasca din București, fiind intubat și ventilat mecanic.


Citește și: Fotbaliștii de la Dinamo 2, implicați într-un grav accident rutier. Un om a murit, iar antrenorul Adrian Ropotan a fost rănit / Imagini de la fața locului și precizări oficiale

Constantin „Gogu’ Covaciu avea 59 de ani și era unul dintre cei mai apreciați membri ai staff-ului medical al clubului Dinamo. Înainte de a deveni maseur, acesta a fost fotbalist și a evoluat pentru Sportul Studențesc, unde a fost coleg, printre alții, cu Marcel Coraș și Mihail Marian.

După încheierea carierei sportive, și-a dedicat viața fotbalului dintr-o altă perspectivă, activând ca maseur. De-a lungul anilor a făcut parte din staff-ul echipei de seniori a lui Dinamo, iar în ultima perioadă lucra la Dinamo 2, alături de antrenorul Adrian Ropotan. Fiul său, Daniel Covaciu, îi calcă pe urme și este maseur la CS Dinamo, formație din Liga a II-a.


La scurt timp după tragedie, clubul Dinamo a transmis un mesaj emoționant în memoria celui pe care colegii și jucătorii îl alintau „Gogu’, descriindu-l drept „un membru important al staff-ului medical al clubului, cu mulți ani de activitate la nivelul echipei de seniori’, și a transmis condoleanțe familiei îndoliate.

‘Tremură mâinile, tremură și picioarele dinamoviștilor pe care le-ai masat o viață întreagă, Gogule! Mulțumim pentru tot ce ai făcut pentru culorile clubului, Constantin Covaciu. Dumnezeu să te odihnească! Fii tare, Dani (n.r. Daniel, fiul lui Constantin Covaciu)! Familia Dinamo este alături de tine!, a fost mesajul lui Ionel Culina, ofițerul de presă de la CS Dinamo.

Foto: GSP, captură video, Facebook