Cine este Nidia Moculescu. Este fiica celebrului compozitor Horia Moculescu și a ultimei sale soții, Mariana, iar adesea a fost prinsă în scandalurile celor doi părinți. Tânăra este cântăreață, pasiunea pentru muzică fiind moștenită de la tatăl ei. Deși a crescut în lumina reflectoarelor, este o fire destul de discretă și a luat adesea distanță față de problemele din familie.
CITEȘTE TOATĂ REVISTA VIVA DE OCTOMBRIE, GRATIS, AICI
Vezi și acest video VIVA:
Cuprins
- 1 Cine este Nidia Moculescu
- 2 Nidia Moculescu, reclamată la DIICOT de propria mamă
- 3 Nidia Moculescu și-a acuzat mama că a abuzat-o
- 4 Ce relație avea Nidia Moculescu cu tatăl ei
- 5 Nidia Moculescu, distrusă de durere după moartea tatălui ei
Cine este Nidia Moculescu. Horia și Mariana Moculescu au format un cuplu destul de controversat, iar din povestea lor a rezultat un copil. Relația s-a destrămat în urma unor scandaluri sonore, care au ținut publicul cu sufletul la gură. De-a lungul timpului, s-au aruncat fel și fel de acuzații între cei doi, iar la mijloc a fost adesea prinsă fiica lor, care acum, după ce a murit Horia Moculescu, este distrusă de durere.
Cuprins
Cine este Nidia Moculescu
Născută pe 1 mai 1990, Nidia Moculescu este cântăreață. Are studii muzicale, pasiunea și talentul moștenindu-le de la tatăl său. La un moment dat, a trecut printr-o perioadă de rebeliune și a recunoscut că a consumat substanțe interzise, dar a reușit să depășească acea etapă.
„Cum să nu știi? Păi, vine copilul acasă, nu mai e el. E pierdut în spațiu, o mamă își simte imediat copilul, după cum privește, cum se exprimă, cum gesticulează. Devine rău, nervos, pare că îl are pe dracu în el și tu zici că nu știai?
Păi, cum să știi, dacă stai să spargi semințe în fața televizorului, la telenovele? Am auzit că unele mame le cumpără copiilor droguri, ca să îi calmeze, căci intră în sevraj și fac foarte urât. Păi, nu mai bine îl duci la o clinică de dezintoxicare și anunți autoritățile, așa cum am făcut eu?
Asta face un părinte adevărat care vrea să-și salveze copilul din ghearele periculoșilor dealeri de droguri, care sunt tot mai mulți în România, a declarat Mariana Moculescu pentru Playtech.
Nidia Moculescu, reclamată la DIICOT de propria mamă
Cine este Nidia Moculescu. În urmă cu aproximativ 10 ani, Mariana Moculescu și-a reclamat propria fiică, Nidia, făcând plângere la DIICOT pentru trafic și consum de cocaină. Incidentul a stârnit multă vâlvă în presă și a pus tânăra în centrul unor controverse majore.
„Mama mea face plângeri penale tuturor. M-a acuzat la DIICOT că fac trafic și consum de cocaină, dar nu am fost urmărită penal, deci nu asta făceam.
Ca orice copil, am încercat diverse, dar nu sunt în niciun caz dependentă de droguri’, s-a apărat atunci Nidia.
Nidia Moculescu și-a acuzat mama că a abuzat-o
Cine este Nidia Moculescu. Tânăra a fost profund afectată de conflictele violente dintre părinți și, după cum mărturisește, de momentele în care mama ei o lovea. Fiica lui Horia Moculescu a povestit că acea perioadă i-a adus multă suferință și frică, ajungând să simtă palpitații doar la gândul că trebuie să meargă acasă.
„Mâncam multe bătăi, foarte multe, extrem de multe, mult prea multe. Era o stare continuă de nervi, știai că o să se întâmple ceva rău, oarecum, pândeai răul. Pentru că știam că, în fiecare zi, se iscă câte un scandal, când urcam scările, începea o tahicardie.
Acum, gândindu-mă, a chiar a fost foarte tânără când m-a născut, a avut 22 de ani. N-a știut să gestioneze nervii și cred că și i-a vărsat pe mine. Când mâncam bătăi, nu era acasă (n.r. tatăl ei). Nu, ca să nu se certe (n.r. dacă îi spunea că mama ei o bate). Gelozie, neajunsuri, devenise ură, nu mai era o simplă ceartă. Am văzut, eu mă ascundeam în baie și vedeam farfurii sărind, am văzut niște lucruri foarte nasoale și le-am și trăit’, a declarat Nidia Moculescu, la podcastul „În oglindă’.
Ce relație avea Nidia Moculescu cu tatăl ei
Celebrul compozitor Horia Moculescu, în vârstă de 87 de ani, a murit pe 12 noiembrie, după ce a fost internat de urgență la Institutul „Matei Balș', în stare gravă, mai bine de două săptămâni. Medicii s-au luptat să-i salveze viața, însă totul a fost în zadar.
„Ea e o fire dinamică, o fire explozivă. După ce ne certam, venea și își cerea iertare. Doar că eu, de mică, l-am iubit mai mult pe tata. Cred că a fost (nr. Geloasă mama ei.) Dar ce poți să faci dacă eu asta îmi doresc? Îmi amintesc că am făcut Crăciunul și Revelionul în New York, aveam vreo 10 ani. Am plecat cu el în Canada.Când mergeam cu el, mă distram foarte tare. E un om, spunând un cuvânt care se folosește de noi, tinerii, caterincă. E foarte generos’, a povestit Nidia Moculescu despre tatăl ei, Horia.
Nidia Moculescu, distrusă de durere după moartea tatălui ei
Nidia Moculescu nu a plecat deloc de lângă patul de spital al tatălui ei, fiind distrusă de durere că-l vede într-o astfel de postură. A sperat până în ultima clipă că o să își revină, însă finalul tragic a sosit, iar mesajul ei este, pur și simplu, extrem de dureros.
„Mă sufocă și mă strânge lumea, Tată! Nu pot să respir. Nu știu să trăiesc. Erai aerul meu. Erai drumul meu. Trimite-mi tăticule o singură bătaie de inimă care să nu mai muște din mine când și pianul tău plânge și fiecare notă te întreabă: unde ești? când vii?… Erai zâmbetul meu… Tu erai viața, lumina mea. Și acum, fără tine, sunt o fiică ruptă din trupul lumii. Sunt o strigare fără de rost care nu mai are ecou.
Îți amintești cum îmi spuneai că sunt puternică? Că am în mine seva ta? Că voi înflori chiar și în iarnă? Ai greșit, Tată. Eu nu sunt puternică. Eu sunt frântă. Sunt o frunză smulsă de vântul durerii. Sunt o fiică care nu mai știe să fie. Și te caut în fiecare colț de tăcere, în fiecare adiere, în fiecare vis. Dar nu te mai găsesc. Și mă întreb: cum să trăiesc fără tine? Cum să învăț Tată asta….
M-ai învățat atâtea, tată, dar un singurul lucru nu ai reușit… cum să mă faci să trăiesc fără tine… Cum să mai văd lumea, când ochii mei – de fapt ochii tăi – , sunt orbi în fața lumii? Cum să mai vorbesc când gura mea, tot moștenirea ta, nu mai poate decât să urle? Mi-ai fost Totul. Ai fost rădăcina, coroana, cerul și pământul meu. Și acum… acum sunt doar copila ta căzută, cu genunchii zdreliți de durere, cu sufletul în zdrențe, cu inima în gol.
Tăticule, dacă mă auzi, trimite-mi un semn. Da-mi un semn din tăria ta, că eu nu mai pot. Nu mai pot! Trimite-mi tăticule, te implor, un acord care să nu sune a despărțire, o armonie care să mă țină dreaptă când lacrima apasă pe pedale, când vinulul lumii s-a zgâriat, iar muzica ta se tânguie pe repetiție, ca o rugăciune fără răspuns…Tu ai fost stejarul meu. Rădăcina mea. Trunchiul care m-a ținut dreaptă când viața mă lovea cu furtuni. Umbra ta era adăpostul meu. Frunza ta era speranța mea. Iar acum… acum ai căzut. Și eu cad cu tine… Într-un hău… și fără lumină. Fiica ta. Cea care cade. Cea care te strigă. Cea care nu știe cum să trăiască fără stejarul ei..’, a scris Nidia, în lacrimi, pe un grup de prieteni.
Sursa foto: Facebook