Monica Davidescu, internată în spital de o săptămână: „E multă trudă pentru salvarea vieții și sănătății unui om”

.

Monica Davidescu a ajuns în spital și, deși nu a dezvăluit cu ce probleme de sănătate se confruntă, a postat o fotografie care o surprinde cu branula la mână. În textul care însoțea imaginea, actrița a scris câteva impresii despre condițiile din spital, cât și cele în care lucrează personalul medical.

CITESTE TOATA REVISTA VIVA! DE IUNIE, GRATIS, AICI!


În februarie, Monica Davidescu mărturisea că anul trecut a pus-o la încercare din punct de vedere al sănătății. Iar asta pentru că a trecut prin două intervenții chirurgicale, despre care a ales să nu vorbească public. În ciuda provocărilor, actrița a rămas activă și optimistă, iar sprijinul familiei a contat enorm.

Citește și: Cum a cunoscut-o Aurelian Temișan pe Monica Davidescu. Modul inedit în care a cerut-o de soție: „Așa a început drumul nostru spre oficializare. Nunta a venit șase ani mai târziu, în urma vizionării unui film’ / IMAGINI EXCLUSIVE


Monica Davidescu, internată în spital de o săptămână

Cu câteva ore în urmă, Monica Davidescu a postat o fotografie de pe patul de spital, unde apare cu branula la mâna. Imaginea este însoțită și de un text lung, în care actrița nu a dezvăluit motivul internării, dar a ținut să le mulțumească celor care au avut grijă de ea în această perioadă. A petrecut o săptămână în Spitalul Colțea, unde spune că a fost tratată cu răbdare, grijă și empatie. De asemenea, nu a menționat nici dacă s-a externat între timp sau dacă se află în continuare sub supravegherea medicilor.

„E multă trudă în spital pentru salvarea vieții și sănătății unui om, în ture lungi și obositoare, 24 de ore, 7 zile pe săptămână (iar suma netă pe care o primesc nu e cea pe care o vedeți la televizor, este jumătate, uneori chiar mai puțin, pentru că restul e impozitul către guvernanții noștri, dar în reportaje dau bine sumele mari).

E multă responsabilitate și sunt multe decizii pe care medicii le iau sub presiune.


Am urmărit infirmierii și infirmierele care zoresc toată ziua să mențină curățenia, să însoțească pacienții, să îi ajute, să îi spele. Am apreciat asistentele și asistenții care împart cu responsabilitate medicamente, pun branule, fac injecții, potrivesc perfuzii, le urmăresc, le opresc, alină dureri… Am privit medicii rezidenți care ascultă pacienții, discută cu ei, notează orice schimbare de stare, schimbă pansamente, urmăresc evoluțiile. Am rămas impresionată de medicii anesteziști, specialiști și chirurgi care intervin prin voia Domnului și repară organismele noastre.


Citește și: Monica Davidescu a fost internată în spital din cauza problemelor de sănătate, anul trecut: „Am trecut prin două intervenții chirurgicale. Nu am spus, pentru că…’. Cum se simte acum / EXCLUSIV

Mulțumesc din nou, cu plecăciune, acestor oameni din toate spitalele.

De data asta mă îndrept în mod direct cu mulțumirile către personalul spitalului Colțea, pentru o săptămână în care mi-au dăruit din timpul lor, mi-au vorbit, m-au ascultat, m-au alinat, mi-au redat buna funcționalitate a organismului’, a scris actrița în mediul online.


Citește și: Gabriela de la Casa iubirii, în lacrimi după ce Danciu a vorbit urât despre ea. Ce a deranjat-o: „Mi-a scăzut foarte mult încrederea în mine’

Citește și: Cine este soțul Oanei Țoiu. Politiciana și Ciprian Stănescu au două fiice împreună


Monica Davidescu a trecut prin două operații anul trecut

În 2024, Monica Davidescu a trecut prin două operații grele, despre care a preferat să nu vorbească public.

„A fost un an în care am pierdut niște oameni dragi, vorbesc de Ileana Stana-Ionescu, Andrei Ionescu și de Dinu Săraru. A fost un an mai greu din punct de vedere al sănătății, pentru că am trecut eu prin două intervenții chirurgicale, dar sunt bine.

A fost un an greu pentru că au început repetițiile la acest proiect, „Visul unei nopți de vară, care tocmai a avut premiera pe 10 februarie, și a fost un parcurs mai lung la repetiții, mai dificil, o producție mai grea, foarte multe piedici, dar pe care, cu ajutorul lui Dumnezeu, le-am surmontat și am avut premiera și ne-am bucurat cu toții. În schimb, am fost împreună și, cumva, am trecut împreună prin toate, și atunci, dacă familia e împreună, ea te susține și la bine și la rele’, a declarat Monica Davidescu, în februarie 2025, pentru VIVA!.