AUR nu votează Guvernul Veştea, cu "acelaşi program de guvernare cu Guvernul Bolojan". Petrișor Peiu: "Nu se poartă nicio negociere"

.
Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

AUR nu votează Guvernul Veştea, „cu acelaşi program de guvernare cu Guvernul Bolojan”, potrivit liderului senatorilor AUR, Petrişor Peiu. Premierul desemnat Adrian Veștea „e disperat, de asta vrea să negocieze cu noi”, au mai adăugat surse politice din interiorul formaţiunii.

CITEȘTE TOATĂ REVISTA VIVA DE MAI, GRATIS, AICI


Senatorul AUR Petrişor Peiu, preşedintele Consiliului Naţional al partidului, reacţionează după ce premierul desemnat Adrian Veştea a afirmat că se bazează şi pe voturi de la AUR pentru învestirea Guvernului.

AUR nu votează Guvernul Veştea


Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, preşedintele Consiliului Naţional al partidului, afirmă, miercuri, că nicun parlamentar al fomaţiunii nu va vota Guvernul Veştea. Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, anunţă că premierul desemnat, Adrian Veştea, nu a contactat formaţiunea.

‘Există nicio opţiune pentru noi să votăm un guvern desemnat pe această cale şi cu acelaşi program de guvernare cu Guvernul Bolojan. Până la urmă, la ce am mai fi făcut moţiune de cenzură, doar pentru că domnul Bolojan, nu ştiu, se poartă într-un fel sau altul. Nu, moţiunea de cenzură a fost împotriva politicilor promovate de Guvernul Bolojan’, a declarat, miercuri, la Parlament, liderul senatorulor AUR, potrivit Observator.

Petrişor Peiu a adăugat: ‘Cred că nimeni de AUR nu va vota aces guvern’. El respinge informaţiile potrivit cărora s-ar putea negocieri pentru susţinerea învestirii Guvernului Veştea: ‘Nu se poartă nicio negociere.

Eu vă garantez că astea sunt fumuri pentru a întreţine iluzia că soarta unui ipotetic guvern Veştea se joacă. Nu are legătură cu noi. Dacă ei se înţeleg în coalitia lor, atunci o să-şi treaca Guvernul, dar cu voturile noastre nu’.


Citește și: Nicușor Dan i-a chemat la Cotroceni pe Adrian Veștea și Sorin Grindeanu, după ce negocierile pentru formarea guvernului au intrat în impas

Anterior, Peiu a reacţionat, într-o postare pe Facebook, după ce premierul desemnat Adrian Veştea a afirmat că se bazează şi pe voturi de la AUR pentru învestirea Guvernului.

Peiu critică faptul că atât preşedintele Nicuşor Dan cât şi fostul premier desemnat Eugen Tomac şi actualul premier desemnat Adrian Veştea i-au numit pe cei din AUR, ‘extremişti’, ‘anti-europeni', ‘anti-occidentali' şi consideră că ar trebui să ceară scuze celor aproape 2 milioane de votanţi AUR, ‘pe care i-au batjocorit’.


Citește și: UDMR a anunțat că nu va face parte dintr-un guvern cu Adrian Veștea premier: „Așteptăm o flexibilizare a pozițiilor, că domnul Bolojan nu mai poate fi premier’/ Motivele invocate

Liderul senatorilor AUR, atac dur la adresa lui Nicuşor Dan

Peiu critică faptul că atât preşedintele Nicuşor Dan cât şi fostul premier desemnat Eugen Tomac şi actualul premier desemnat Adrian Veştea i-au numit pe cei din AUR, extremişti', anti-europeni', anti-occidentali' şi consideră că ar trebui să ceară scuze celor aproape 2 milioane de votanţi AUR, ‘pe care i-au batjocorit’.


„Dacă vreodată Nicuşor Dan sau clonele sale (fie că se numesc Tomac, Veştea sau oricum altfel) vor vrea să ceară vreun vot de la AUR, să facă bine şi să îşi înghită limba înainte de a ne cataloga drept, extremişti', anti-europeni', anti-occidentali' sau cu orice altă expresie din această clasă', a scris Peiu miercuri pe Facebook.

De asemenea, consideră că cei invocaţi ar trebui să îşi ceară scuze celor aproape 2 milioane de votanţi AUR, „pe care i-au batjocorit în fel şi chip în ultimii cinci ani'.


Citește și: Adrian Veștea, premierul desemnat, afirmă că va avea același program de guvernare ca Ilie Bolojan: „Sunt un om hotărât şi nu abdic de la principiile pe care le am. Ce spune despre creșterea taxelor

Propunerile AUR pentru Guvernul Veștea

TVA de 19% cota standard, impozit pe dividende de 8%, pragul pentru microîntreprinderi de 500 000 euro, indexarea pensiilor, educaţia prioritară faţă de Ucraina, amânarea decarbonizării minim 10 ani.

Premierul desemnat Adrian Veştea a declarat marţi seară, la Realitatea Plus, că nu are „niciun fel de rezervă de a sta de vorbă cu absolut oricine' pentru a obţine voturi pentru susţinerea guvernului pe care îl va propune.


„Eu îi aştept pe toţi cei care sunt de bună credinţă, nu mă deranjează faptul că vor fi parlamentari AUR care dau dovadă de patriotism', a susţinut el.

Ulterior, la Antena 3, şi-a nuanţat declaraţiile, spunând că nu a discutat cu liderul AUR, George Simion, despre o eventuală susţinere a guvernului său, dar că are „toată deschiderea' în ceea ce priveşte sprijinul parlamentarilor.


„Pe evaluările care sunt făcute, şi aceste evaluări nu le-am făcut neapărat eu, dar eu cred că vom avea cvorumul necesar pentru a trece guvernul şi guvernul va fi învestit', spune Veştea.

El consideră că PNL va da dovadă de maturitate şi va sprijini acest guvern. „Să ştiţi că vor fi chiar şi parlamentari din partea USR sau a altor partide, fiindcă nu trebuie să ne raportăm doar la partidele extremiste', a adăugat el.