Nicuşor Dan, mesaj la aniversarea MAI despre violenţa la adresa femeilor și consumul de droguri: "Trebuie să îmbunătăţim interacţiunea cu cetăţenii şi trebuie să câştigăm încrederea cetăţenilor"

.

Nicușor Dan a declarat, la Gala Aniversară „163 de ani de la înființarea Ministerului Afacerilor Interne”, că trebuie să ajungem „să transmitem societății că statul român este un stat puternic”, atunci când vine vorba de cazurile de femicid din ultima perioadă și violența împotriva femeilor.

CITESTE TOATA REVISTA VIVA! DE IUNIE, GRATIS, AICI!

În România, la fiecare 12 minute, o persoană devine victimă a violenței, iar 66% dintre faptele de violență raportate sunt îndreptate împotriva femeilor. Deputatele și senatoarele PSD au inițiat un proiect de lege prin care uciderea femeilor să fie o infracțiune clar definită în Codul penal și sancționată distinct, „în recunoașterea gravitații și caracterului discriminatoriu al acestei forme extreme de violență de gen'.

nicușor dan 11nicușor dan 11

Nicuşor Dan, mesaj despre violenţa la adresa femeilor

Președintele Nicușor Dan a vorbit, miercuri, la aniversarea Ministerului român de Interne, despre cazurile de violență la adresa femeilor, în creștere, în ultima perioadă, în țara noastră.

„Sunteţi parte a administraţiei statului român şi, cu toţii, administraţia statului român, trebuie să îmbunătăţim interacţiunea cu cetăţenii şi trebuie să câştigăm, prin actele noastre zilnice, încrederea cetăţenilor.

Apoi, un subiect foarte, foarte important, condiţia femeii în societatea noastră, violenţa domestică şi, mai grav, toate cazurile de ucidere care au decurs de aici, pe care le-am văzut în ultima perioadă', a afirmat șeful statului la Gala Aniversară „163 de ani de la înfiinţarea Ministerului Afacerilor Interne'.

„Noi trebuie să ajungem şi, când spun noi spun Ministerul Afacerilor Interne, spun Parchete, spun instanţele de judecată, noi trebuie să ajungem să transmitem societăţii că statul român este un stat puternic şi să transmitem acelor foşti parteneri care doar se gândesc că ar putea să-şi ameninţe fosta parteneră că statul român va veni repede împotriva lor dacă vor îndrăzni să facă asta', a adăugat Nicușor Dan.

Citește și: Nicușor Dan critică Guvernul pentru creșterea TVA, după ce s-a angajat că nu va lua această măsură: „S-ar fi putut evita'

El a fost însoțit de ministrul PNL de Interne, Cătălin Predoiu. Acesta a spus: „Ne confruntăm încă cu situaţii complexe, cum este cazul de la Mureş, mult mai complicat decât pare. Totuşi, aceste dificultăţi nu pot umbri un adevăr instituţional demonstrat: Ministerul Afacerilor Interne este, în prezent, o instituţie funcţională, puternică, aflată pe un trend ascendent de performanţă.

Este o instituţie care oferă cetăţenilor un nivel de siguranţă publică peste media indicelui de siguranţă din Uniunea Europeană'.

Citește și: Răspunsul lui Nicușor Dan când a fost întrebat despre interzicerea cumulării pensiei cu salariul în sistemul public: „Există două componente'. Măsura e inclusă în pachetul Guvernului Bolojan

Ce a declarat Nicușor San despre consumul de droguri în rândul tinerilor

Şeful statului s-a referit şi la problema consumului de droguri, care face ravagii în rândul tinerilor.

„Este o chestiune care ţine de Ministerul Afacerilor Interne, e o chestiune care ţine de structurile specializate ale parchetelor, e o chestiune care ţine de instanţele de judecată.

Bineînţeles că este un fenomen global, bineînţeles că nimeni, niciodată, în perioada contemporană nu a eradicat complet fenomenul ăsta, însă statul român trebuie să transmită un mesaj de forţă împotriva acestui fenomen', a conchis Nicușor Dan.

Citește și: Nicușor Dan taie 20% din cheltuielile Administrației Prezidențiale: „Dacă nu facem greșeli, vom intra în OCDE și România va fi interesantă pentru investitori străini’/ Ce spune despre majorarea TVA

Declarațiile au fost făcute la sediul MAI din Piața Revoluției. Clădirea a fost construită în timpul regalității și finalizată după Al Doilea Război Mondial, în timpul regimului comunisto-stalinist condus de Gheorghe Gheorghiu-Dej, aflat sub influența directă a Uniunii Sovietice (Rusia).

 
Cel mai nou VIDEO

Google News Urmărește-ne pe Google News

Citește în continuare
Biografiile Vedetelor
Fii la curent cu tot ce se întâmplă cu vedetele tale favorite

Află totul despre vedetele din România, dar și despre celebritățile internaționale: biografii, carieră, filmografie, discografie si viață personală.

Revista VIVA!
Revista VIVA!
Buton