Farah Hasanain, o refugiată din Gaza, a promovat Bacalaureatul după doi ani de locuit în România. Ce facultatea vrea să urmeze: „Îmi doresc să îmi construiesc viața aici”

.

Farah Hasanain, o tânără refugiată din Gaza, trăiește în România ca acasă, a învățat limba şi a luat Bacalaureatul cu o medie de invidiat. O lecţie de curaj şi ambiţie, după cum o descriu chiar profesorii şi colegii ei.

CITESTE TOATA REVISTA VIVA! DE MAI, GRATIS, AICI!

De luni de zile, Fâşia Gaza este scena unei tragedii umanitare care a forţat mii de oameni să-şi părăsească locuinţele şi ţara. În căutarea siguranţei şi a unei şanse la o viaţă normală, mai mulţi refugiaţi palestinieni au ajuns şi în România. Printre ei sunt copii şi tineri care şi-au lăsat în urmă casele şi şcolile şi încearcă acum să-şi construiască un viitor.

colaj farahcolaj farah

Citește și: Ministrul Educației, Daniel David, va dona lunar 25% din salariu pentru bursele sociale și de merit ale elevilor: „Sunt pregătit să fiu un ministru de sacrificiu”

Farah Hasanain, o refugiată din Gaza, a promovat Bacalaureatul după doi ani de locuit în România

Farah a lăsat în urmă ororile războiului din Gaza şi, împreună cu familia, şi-a găsit un colţ de linişte tocmai în România. Aici, tatăl ei şi-a deschis un mic restaurant, iar ea şi-a reluat studiile şi s-a înscris la Colegiul Național „George Coșbuc' din Motru, la specializarea Matematică-Informatică.

„E un oraș foarte mic și nu am avut unde să învăț limba. A trebuit să mă descurc singură, să învăț în fiecare zi, pentru că asta era singura soluție. Cultura este foarte diferită și a fost dificil la început, dar cu timpul m-am adaptat', a povestit Farah.

Citește și: Ce au discutat Ilie Bolojan și membri ai Guvernului cu agenția de rating Fitch: „Guvernul României îşi reafirmă angajamentul faţă de echilibrarea finanţelor publice'

Cum s-a descurcat la proba de Limba Română

Farah s-a descurcat excelent la Bacalaureat şi a luat 9,10 la Matematică, cea mai mare notă a ei. Proba de Limba şi literatura română a fost mai dificilă, dat fiind că locuiește în România de doi ani, dar chiar şi aşa a trecut-o cu brio.

„Nu era doar o problemă de limbă, ci și de literatură, de cultură, de ani întregi de lectură pe care eu nu i-am avut. A fost cel mai greu obstacol', a mărturisit Farah.

Profesorii au fost de-a dreptul uimiți de determinarea tinerei.

„Evoluția ei a fost spectaculoasă. La început nu reușeam să ne înțelegem, nu cunoștea limba română, dar a progresat extraordinar de repede', a spus Alin Băncilă, profesor de matematică.

„Am vorbit uneori și în engleză, ne-am ajutat între noi, iar progresul ei a fost constant. A participat la concursuri școlare și chiar a creat un robot la una dintre activitățile extrașcolare. Farah a dovedit o reală pasiune pentru informatică', a completat Nicolae Negru, profesor de istorie.

„Am ajutat-o cât am putut. Limba a fost o barieră, dar m-a impresionat cât de repede s-a adaptat și cât de mult a muncit', a spus Traian Avram, elev olimpic la matematică.

Citește și: Starea de sănătate a lui Ion Iliescu s-a agravat: „Indicele de performanță fizică e semnificativ scăzut, cu limitarea aproape completă a capacității de autoîngrijire sau de mobilitate”. Anunțul medicilor de la spitalul SRI

Citește și: Teroare pentru 4 copii din Dolj. Tatăl cu arma în mână, încătuşat de polițiști, după ce a bătut-o și amenințat-o pe mama celor mici

Ce facultate vrea să urmeze

Farah își dorește acum să continue pe drumul informaticii şi să devină studentă la Politehnica din Timișoara, unde şi fratele ei studiază Medicina. Deși păstrează legătura cu prietenii de acasă, gândul ei este la un viitor mai bun şi mai liniștit aici, în România.

„În Gaza e greu. Nu au mâncare, nu au internet, nu au aproape nimic. Sper să mă pot întoarce acasă într-o zi, dar acum îmi doresc să îmi construiesc viața aici', a încheiat aceasta.

Sursa foto: Facebook & Captură / TVR Craiova

 
Cel mai nou VIDEO

Google News Urmărește-ne pe Google News

Citește în continuare
Biografiile Vedetelor
Fii la curent cu tot ce se întâmplă cu vedetele tale favorite

Află totul despre vedetele din România, dar și despre celebritățile internaționale: biografii, carieră, filmografie, discografie si viață personală.

Revista VIVA!
Revista VIVA!
Buton