O femeie din Sfântu Gheorghe a absolvit facultatea la 73 de ani: „Am terminat liceul în 1973, atunci nu exista informatică. Am trecut prin probleme de sănătate”

.

O femeie din Sfântu Gheorghe a absolvit facultatea la 73 de ani. Maria Movilă este un exemplu de ambiție și curaj. Deși trecută de prima tinerețe, ea a reușit să-i surprindă pe toți, terminând cursurile la specializarea Ingineria Mediului la extensia locală a Universității Babeș–Bolyai. Acum, aceasta se pregătește acum să-și susțină lucrarea de licență, dedicată relației dintre oameni și urși.

Abonați-vă la canalul de Whatsapp VIVA! Primiți pe telefon cele mai importante articole!

Potrivit We Radio Sfântu Gheorghe, Maria Movilă s-a întors pe băncile facultății acum trei ani, în 2022. După o carieră în domeniul tehnicii dentare și o viață marcată de multă muncă, greutăți și implicare în cadrul comunității, femeia a decis să facă o specializare. Totul a pornit de la dorința de a contribui mai eficient la protejarea mediului și la înființarea unei asociații de profil, pentru care era nevoie de o diplomă în domeniu.

maria movilă 1maria movilă 1

Citește și: Povestea impresionantă a unei pensionare care a luat BAC-ul la 75 de ani: „Dorința de a visa nu are vârstă”. S-a recăsătorit la 67 de ani și a reînceput să conducă după trei decenii

O femeie din Sfântu Gheorghe a absolvit facultatea la 73 de ani

Maria Movilă a terminat liceul în anul 1973, pe vremea, după cum spune ea, „nu existau informatică sau prezentări PowerPoint'. Așadar, a avut multe de recuperat la facultate. În plus, nici problemele de sănătate nu au ocolit-o pe perioada studenției, dar chiar și așa a reușit să-și ducă visul la bun sfârșit.

„Am terminat liceul în 1973, atunci nu existau informatică sau prezentări PowerPoint. Am avut mult de recuperat și am trecut prin probleme de sănătate, dar colegii și profesorii m-au susținut. În anul III am avut multe probleme: mi-am rupt o mână, iar cealaltă mi-a fost accidentată de un container de haine second-hand de la Caritas – mi-a zdrobit degetele.

Voiam să-mi îngheț studiile. Dar profesorii nu m-au lăsat, colegii m-au susținut, iar la sfatul unui medic am început exerciții de relaxare pentru gestionarea stresului. Asta m-a ajutat să mă adun în două săptămâni și să avansez rapid și cu lucrarea de licență, care e despre relația dintre oameni și urși, și cum pot fi gestionate conflictele dintre ei', a povestit Maria Movilă.

Citește și: Cine îi ajută pe Andreea Ibacka și Cabral să-și crească cei doi copii: „Sunt obișnuiți cu ei de când sunt mici. Ne implicăm cu toții, facem cu schimbul'. Cum se menține în formă artista, fără dietă / EXCLUSIV

Maria Movilă se pregătește de licență și vrea să înființeze o asociație de mediu

Maria Movilă analizează în lucrarea ei de licență conflictele dintre oameni și urși, o temă de actualitate în multe regiuni montane din România, inclusiv în judeţul Covasna. Femeia e încântată de cunoștințele dobândite la facultate, pentru că, spune ea, îi vor fi de mare folos în ceea ce privește protejarea mediului.

„Spăl vasele și părul cu apă de ploaie, folosesc apa uzată la toaletă, reciclez, am grijă de animale. Acum știu și ce legi pot invoca când e vorba de protejarea mediului. Cunoștințele dobândite la facultate îmi vor fi de mare folos', a mai spus femeia de 73 de ani.

Citește și: Ce lecție a învățat Daciana Sârbu, după divorțul de Victor Ponta: „A fost ca o resetare necesară. Nu e niciodată prea târziu să o iei de la început”. Ce spune despre o nouă relație / EXCLUSIV

În perioada următoare, Maria Movilă speră să înființeze o asociație de mediu. Totodată, vrea să continue activitatea de conștientizare și educație ecologică în comunitate, mai scrie sursa citată.

FOTO: We Radio Sfântu Gheorghe

 
Cel mai nou VIDEO

Google News Urmărește-ne pe Google News

Citește în continuare
Biografiile Vedetelor
Fii la curent cu tot ce se întâmplă cu vedetele tale favorite

Află totul despre vedetele din România, dar și despre celebritățile internaționale: biografii, carieră, filmografie, discografie si viață personală.

Revista VIVA!
Revista VIVA!
Buton