Doliu în lumea muzicii populare românești: Steliana Sima trece printr-un moment extrem de greu după ce tatăl său a murit. Îndrăgita interpretă, cunoscută pentru vocea sa puternică și autentică, și-a împărtășit durerea pe rețelele sociale, amintind cât de mult i-a fost sprijin și cum influența tatălui său i-a modelat viața și cariera.
CITEȘTE TOATĂ REVISTA VIVA DE FEBRUARIE, GRATIS, AICI
Cuprins
La începutul lunii martie, lumea muzicii populare românești este cuprinsă din nou de tristețe. Tatăl celebrei interprete de muzică populră Steliana Sima a încetat din viață, iar artista a făcut primele declarații emoționante despre pierderea suferită. La finalul anului 2025, Steliana mărturisea că starea de sănătate a tatălui ei se înrăutățise, iar ea a făcut tot ce i-a stat în putință pentru a-l sprijini.
Cuprins
A murit tatăl Stelianei Sima
Artista le-a dat fanilor trista veste în mediul online. Pe contul său de Facebook, Steliana Sima a transmis primele cuvinte despre pierderea tatălui său, pline de durere și recunoștință. Fanii au reacționat în număr mare, transmițându-i artistei mii de mesaje de condoleanțe.
„Am crezut mereu că mie nu mi se poate întâmpla, sau cel puțin nu acum.
Întotdeauna mi-am văzut părinții ca fiind nemuritori și nici în cele mai cumplite imaginații nu puteam să cred că va veni acest moment.
Astăzi, tăticuțul meu bun, vrednic, cinstit și demn a plecat în Împărăția Domnului. A fost și va rămâne un munte de demnitate, un exemplu pentru toți cei care l-au cunoscut. A fost un tată care a trăit doar pentru fericirea și bunăstarea copiilor și nepoților săi.’
Artista a continuat:
„Îmi vei lipsi, tăticuțul meu drag și iubit. Ne vei lipsi tuturor! Nici nu îmi pot imagina cum va fi de acum înainte fără tine. Parcă totul s-a oprit în loc, parcă totul s-a sfârșit… Of, cât de greu îmi este! Nu am cuvinte care să poată exprima durerea din sufletul meu.
Te iubesc, tăticuțul meu, te iubesc mult!
Mergi cu îngerii în Împărăția Domnului! Dumnezeu să te odihnească în pace și lumină! Noi te vom purta veșnic în sufletele noastre!’, și-a încheiat durerosul mesaj Steliana Sima.
„El nu a fost genul ăla de om să stea… Dintr-odată s-a văzut fără puteri'
La finalul anului trecut, Steliana Sima vorbea despre perioada dificilă prin care trecea din cauza stării de sănătate a tatălui ei, într-un interviu acordat emisiunii SpyNews TV.
„Tata e cardiac. Dintr-odată ne-am trezit cu el… Un om cu demnitate, un om frumos, înalt, vrednic, puternic, un om care toată viața a zis că și atunci când nu va mai putea va muta chiar și un pai de colo colo să nu facă umbră pământului degeaba. El nu a fost genul ăla de om să stea… Nu exista la el noțiunea de stat. Dintr-odată s-a văzut fără puteri.’
Citește și: Steliana Sima, adevărul despre starea de sănătate a Mariei Ciobanu: „Să nu dramatizăm!’
Din păcate, pe lângă problemele cardiace medicii i-au descoperit tatălui artistei și unele modificări hamatologice.
„Am descoperit că de fapt sunt și niște modificări din punct de vedere hematologic specific vârstei, dar toate astea trebuiesc gestionate în timp… dar până le pui cap la cap. A stat internat, l-am luat, l-am adus, iar l-am luat, iar l-am adus. La București a fost internat’, dezvăluia artista, conform Spynews.