Analia Selis, primul interviu după o lungă absență în showbiz! Cu ce se ocupă acum: "Tranziția a fost firească, a fost o propunere pe care am acceptat-o, m-am pregătit" / EXCLUSIV

.
Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

După o perioadă destul de lungă în care a lipsit din lumina reflectoarelor, într-un moment de intensă efervescență artistică, Analia Selis a revenit în fața publicului cu turneul VOLVER – un proiect amplu care înseamnă mai mult decât o serie de concerte. Este o declarație de iubire pentru tango și folclorul latino-american, o celebrare a feminității și a emoției autentice, dar și un demers educațional și caritabil care îmbină scena cu responsabilitatea socială. De la săli pline în țară, la workshopuri dedicate tinerilor muzicieni și concerte caritabile, artista vorbește despre forța revenirii, despre misiunea de a face publicul „să simtă” și despre provocările din culisele unui turneu construit cu pasiune și determinare.

CITEȘTE TOATĂ REVISTA VIVA DE FEBRUARIE, GRATIS, AICI

VEZI ȘI ACEST VIDEO VIVA!:

Analia, ne bucurăm mult de această întâlnire, într-o perioadă atât de efervescentă pentru tine… Ma refer la turneul Volver și vreau să începem prin a vorbi puțin despre acest tur de forță din această perioadă.

Turneul a început deja în forță, Master Class la Colegiul Național de Muzică George Enescu a fost o întâlnire frumoasă cu elevii de acolo. Ulterior, ne-am pornit la drum și au urmat două concerte cu săli pline, la Satu Mare și Bistrița. Au urmat alte 14 orașe, iar în martie vom fi la Sibiu (pe 6) și la București (pe 1 și pe 3). Concertul final de la București este o gală dedicată Zilei Femeii. Repertoriul ales cuprinde piese de tango și din folclorul latino-american, încărcate de emoție, rafinament și inspirație, cu texte puternice și mesaje esențiale, menite să atingă sufletul și să celebreze forța, grația și autenticitatea. O experiență artistică în care muzica, povestea și sensibilitatea se împletesc pentru a transmite mesaje despre echilibru, frumusețe interioară și armonia, în acord cu sărbătorile lunilor februarie și martie: Ziua Îndrăgostiților, Dragobete, Mărțișorul și Ziua Femeii.

619510535_10234396779634974_7536241016337486842_n619510535_10234396779634974_7536241016337486842_n

Analia Selis, primul interviu după ce a revenit în forță pe scenă, cu un proiect spectaculos

Turneul VOLVER marchează o revenire… Dar aici nu e vorba doar despre muzică, ci și despre latura educațională și umanitară a acestui proiect, și despre asta aș vrea să ne spui mai multe.

Turneul VOLVER integrează o importantă dimensiune socială și educațională. Proiectul include un concert caritabil de Mărțișor, la Institutul Clinic Fundeni, dedicat copiilor și pacienților internați, familiilor acestora, precum și personalului medical. Pe parcursul turneului, în fiecare oraș au fost amplasate urne de donații, în parteneriat cu Asociația Umanitară „Speranța pentru România', publicul fiind invitat să contribuie, prin gesturi mici, la susținerea cazurilor medicale și sociale din întreaga țară. Latura educațională este susținută prin workshopul de două zile, oferit gratuit elevilor chitariști și pianiști ai Colegiului Național de Muzică „George Enescu'.

Citește și: Gabriela Cristea a vorbit despre divorțul dureros de Marcel Toader, în prezența lui Tavi Clonda: ‘Pierdusem orice speranță. Când ești la pământ, nu mai ai unde… Cum a marcat-o despărțirea / EXCLUSIV

Pe scenă ești acompaniată de chitaristul argentinian Julio Santillán și de pianistul Mariano Castro, dublu nominalizat la Latin Grammy. Cum a început această colaborare și care este mesajul pe care îl transmiteți împreună?

Cu Mariano Castro am o colaborare de 12 ani. El a venit în România cu trupa Narcotango, cu care a fost nominalizat la Grammy, s-a îndrăgostit de soția lui, româncă, Simona, și s-a mutat în România. Sunt binecuvântată de prezența lui aici. Ne leagă o colaborare și o prietenie frumoasă, de 12 ani. Cu Julio mă leagă o prietenie de o viață, este un chitarist și compozitor fantastic, pe care îl cunosc din orașul meu, Tucuman. Mai mult decât un mesaj, ceea ce transmitem este iubire într-o perioadă în care sărbătorim iubirea. Noi adorăm ceea ce facem, avem un mare respect pentru muzică și public, iar obiectivul este unul foarte clar: ca publicul să simtă. Trăim într-o perioadă în care gândim prea mult și simțim prea puțin, vrem ca publicul să se deconecteze de problemele sau preocupările de zi cu zi și să simtă emoțiile pe care le transmitem în fiecare piesă.

Organizarea unui turneu nu e ușoară. Care a fost cea mai mare provocare pentru tine? Și cum ai reușit să nu te lași descurajată de obstacole?

Cred că proiectul de cofinanțare. Am lucrat la acel proiect cum nu am mai lucrat niciodată în viața mea, au fost multe nopți nedormite și o responsabilitate foarte mare pentru că în ea am inclus o echipă mare de oameni care câștigă din acest proiect. Am obținut-o, proiectul este cofinanțat de Administrația Fondului Cultural Național. Dar munca noastră continuă, și este multă.

„AI nu va putea egala niciodată o creație făcută de om și cred că asta se vede și se ascultă în prezent”

Anul trecut ai avut, de asemenea, un turneu de succes, Argentinissimo, Rădăcini, și te rog să ne spui cum a fost primit de public. Care sunt cele mai mari temeri, emoții ale tale înaintea unui concert? Mai ai trac, după atâția ani, înainte de a te urca pe scenă?

Succesul a fost incontestabil, cu 17 concerte sold out; a fost motivul pentru care am ales aceeași echipă de muzicieni. Emoții de scenă nu am, uneori depinde de sală… Poate un pic, dar în ultima perioadă, deloc. Emoție însă am legat de public – să fie sala plină, să vină lumea la concerte. (zâmbește)

Tu ai început să cânți pop latino și ai avut mult succes în România, iar apoi ai trecut la tango și proiecte simfonice. Cum a fost pentru tine această tranziție și ce părere ai acum despre artiștii AI, bănuiesc că știi deja că piese create cu inteligența artificială au ajuns în topuri. Vezi asta ca pe un pericol pe termen lung?

Tranziția a fost firească, tangoul a ajuns în viața mea când nu mă mai regăseam în latino comercial, a fost o propunere pe care am acceptat-o, m-am pregătit, am studiat stilul crezând că va fi doar pentru proiectul propus, însă de la primul concert din acel proiect mi-am dat seama că tangoul îmi este în sânge și că va fi un drum de dus, de unde nu mai e cale de întoarcere… Și așa a fost. Cred că AI va putea crea' orice, în curând. Cred, cu aceeași fermitate, că Arta' AI nu va putea egala niciodată o creație făcută de om și cred că asta se vede și se ascultă în prezent. Problema gravă nu este ceea ce face AI, ci faptul că oamenii accepta asta chiar și știind că este făcut de AI.

Pe de altă parte, în ceea ce privește meseria mea și a copiilor mei – care sunt muzicieni – cred că un concert live cântat de o persoană reală nu va putea fi egalat niciodată de un concert live cântat de un robot, și această încredere mă liniștește și îmi dă o ambiție și mai mare să îmi îndeplinesc obiectivul meu pe scenă: ca oamenii să simtă. Trăim într-un moment în care gândim prea mult și simțim prea puțin. Ținta mea e una ambițioasă: sufletul oamenilor.

 
Cel mai nou VIDEO

Google News Urmărește-ne pe Google News

Citește în continuare
Biografiile Vedetelor
Fii la curent cu tot ce se întâmplă cu vedetele tale favorite

Află totul despre vedetele din România, dar și despre celebritățile internaționale: biografii, carieră, filmografie, discografie si viață personală.

Revista VIVA!
Revista VIVA!
Buton