Carmen Trandafir a fost inspirată de fata Umei Thurman, care și-a lansat un disc de vinil. Ideea i-a venit atunci când se uita la tv cu fiica ei, Ana, la un program tv de peste hotare. De atunci, artista spune că toate s-au legat bine, să poată lansa un vinil de lux, în această toamnă. Într-un interviu emoționant pentru Viva.ro, solista a vorbit și despre prietenia ei cu Laura Stoica.
CITESTE TOATA REVISTA VIVA! DE AUGUST, GRATIS, AICI!
Cuprins
- 1 Ce a povestit Carmen Trandafir despre Laura Stoica
- 2 Carmen Trandafir: 'A fost un moment încărcat de emoții, pentru că Laura Stoica nu mai e printre noi'
- 3 Carmen Trandafir: 'Aveam 16 ani când am concurat la Mamaia și Laura Stoica era în sală și m-a susținut.'
- 4 Carmen Trandafir: 'Vinilul în sine imită universul'
- 5 Cât a lucrat Carmen Trandafir la noul album
- 6 Carmen Trandafir: 'Destinul mi-a scos în cale oameni care au pus în practică acest proiect exact cum îmi doream eu'
Carmen Trandafir va lansa în această toamnă un album de vinil de lux, colecție limitată și este foarte fericită. Într-un interviu pentru Viva.ro, artista ne-a vorbit despre numeroasele ei proiecte, dar ne-a dat câteva detalii emoționante și despre relația ei cu regretata Laura Stoica.
Ce a povestit Carmen Trandafir despre Laura Stoica
Carmen Trandafir a început să cânte la vârsta de 15 ani. La 16 ani, în 1991, a câștigat premiul pentru interpretare la Mamaia, iar un an mai târziu a participat la festivallul Orfeul de Aur din Bulgaria, pe care l-a câștigat. Pe lângă Marele Premiu, Carmen Trandafir a câștigat și Premiul Presei Bulgare.
Artista s-a inspirat de la fata Umei Thurman, care și-a lansat un disc de vinil.
Cum te-ai simțit pe scenă?
Extraordinar. Mai vreau. Mi-a fost dor din momentul în care am ieșit de pe scenă… M-am bucurat mult că m-am revăzut cu fetele, cu colegii…
Reacția publicului a fost extraordinară, iar piesele tale și ale colegelor tale au avut multe vizualizări pe pagina de Facebook Magic Fm, dar nu numai.
Am citit atunci imediat. Au fost comentarii foarte frumoase, chiar dacă unii au încercat să dea în cap unei reveniri a Festivalului. Nu vreau să dau nume, dar cineva a spus că nu a fost audiență pe tv. Dar nu toate momentele urmărite fac neapărat audiență la tv. Și la David Popovici a fost la fel. Oamenii s-au uitat după aceea la tot momentul lui. Nu se poate face o comparație cu anii 2000, ca audiență la tv, când atunci nu erau rețelele sociale.
Carmen Trandafir: 'A fost un moment încărcat de emoții, pentru că Laura Stoica nu mai e printre noi'
Ce vreau să spun este că Festivalul Mamaia a fost foarte bine primit de publicul de acolo, dar și de către cei din fața televizoarelor și nu numai. Momentul meu a fost un pachet care a dus la aceste vizualizări și reacții frumoase. Nu este meritul meu. În primul rând este vorba despre această piesă a lui Gavrilă, căreia i-a dat naștere, prin cântat, Laura Stoica. A fost un moment încărcat de emoții, pentru că Laura nu mai e printre noi.
Au fost acea orchestră minunată și corul de copii Alegretto, pe care mi l-am dorit mult pe această piesă. Au stat ore întregi în picioare pe scenă. Au fost minunați, cu zâmbetul pe buze până la final. Au fost eroii serii. Nu mai spun că la repetiții ce îi rugam să facem ei prindeau imediat. A fost frumos să stau și să ascult piesele cu care și eu am crescut, m-am bucurat să văd cât de frumoase sunt și cât de frumoși sunt colegii mei. Și au înfrumusețat scena. 'Dă Doamne cântec' n-am mai cântat… Când mi s-a propus să vin la Mamaia, m-am gândit imediat la piesa Laurei, pentru că 'Micul meu univers' o cântasem acum doi ani. Iar 'Dă Doamne cântec' o cântasem în 1991 și obținusem Premiul. Sunt 34 de ani de atunci și mi-a fost foarte greu să o cânt. E greu să o cânți, mai ales după ce a plecat Laura. Dar acum, pentru mine a fost o bucurie să trăiesc momentele acestea din 1991.
Carmen Trandafir: 'Aveam 16 ani când am concurat la Mamaia și Laura Stoica era în sală și m-a susținut.'
Mama ta te-a susținut din sală. Dar nu doar ea…
Aveam 16 ani când am concurat la Mamaia și Laura era în sală și m-a susținut. Era lângă mama și mama a întrebat-o: 'Îți place, Laura? E bine? Ea este fiica mea'. Și au stat amândouă, una lângă alta, iar Laura a ținut-o de mână pe mama, care avea emoții. Deci, Laura cântase cu un an înainte și anul următor mi-a purtat noroc. Am crezut mult în piesa asta a lui Viorel Gavrilă și a textierului Eugen Rotaru. Reacțiile le-am văzut și eu. Sunt peste 800 de distribuiri la piesa asta, peste 200 de mii de vizualizări. Am citit și comentariile. Oamenii au fost sensibilizați de momentul cu 'Dă Doamne cântec' și mă bucur că am putut face față momentului.
Carmen Trandafir: 'Vinilul în sine imită universul'
Ana a fost cu tine la Mamaia? Nu am văzut-o…
Nu, Ana nu. Ea a fost acasă, în fața televizoarelor. M-am bucurat că a stat acasă pentru că eu am fost foarte prinsă cu repetițiile. Ea s-a simțit bine, acasă cu bunica. Am fost cu Emil. Ne-a prins bine, am mai rămas câteva zile la Mamaia să luăm ultimul soare, eu cel puțin. Urmează o perioadă încărcată, cu lansarea albumului. Cred că va fi începutul lunii octombrie. E gata, îl am acasă. Este exact cum am visat. Arată exact cum am visat. Este o ediție limitată. Este o colecție de lux. Vinilul în sine imită Universul, galaxia și sunt particule colorate mici, super strălucitoare.
Păstrează un aer vintage, inclusiv coperta, imaginea mea de la rochie, machiaj la coafură. Toate piesele pentru care am scris versurile m-au dus cu gândul la Centrul Vechi, la Bucureștiul de acum 100 și ceva de ani, la atmosfera aceea de atunci. Asta m-a inspirat iar totul a pornit de la piesa 'Măști'. Parcă și văd acei vânzători cu papagali, cu lozuri… bărbații la costume și femeile în rochii lungi. Și exact asta păstrează acest album al meu, acest vibe. Pe lângă piesele noi am un bonus, 'Micul meu univers' în varianta originală din 1993. Aveam 18 ani.
Cât a lucrat Carmen Trandafir la noul album
Cam cât ai lucrat la el?
Totul a început în pandemie, când sora mea mi-a trimis o piesă să o ascult, a Rionei Sakurada, care era la sertar, cântată de Riona la chitară și am spus că o vreau eu. Am cântat-o și în engleză și în română, dar pe disc este în română. Apoi mi-a mai trimis una, e vorba de 'Măști', și i-am spus că o vreau și pe aceasta neapărat. Chiar dacă noi eram atunci în pandemie nu mă refeream la măștile de atunci, ci la cele pe care ni le punem să ne ascundem sentimentele. Pe rețelele de socializare noi ne ascundem, arătăm că suntem fericiți și în realitate ascundem altele. Nu mai socializăm 'face to face', asta e ideea.
:quality(75)/https://www.viva.ro/wp-content/uploads/2025/09/coperta-viva-august-13.webp)
Carmen Trandafir: 'Destinul mi-a scos în cale oameni care au pus în practică acest proiect exact cum îmi doream eu'
Parcă ai fost și la Eurovision cu ea?
Da. Am fost la Eurovision cu piesa 'Măști', unde l-am întâlnit pe Kyrie Mendel, care a obținut locul 2 după Urs. L-am contactat, și câteva piese de pe album sunt ale lui. E un album de doi autori, Riona și Kyrie. Ca să transform și să le transpun pe un disc de vinil, eu cu Ana ne uităm mult la tv străine, la talk show-uri. Și am văzut că fata Umei Thurman și-a lansat un disc de vinil, și mi-am dat seama că asta vreau să fac și eu. În seara aceea am dat mesaje iar visul a început să capete contur. Totul e gândit de mine. Destinul mi-a scos în cale oameni care au pus în practică acest proiect, exact cum îmi doream eu. Discul l-am produs singură. Este produs în Germania și este distribuit de către ND Records în Cărturești.
Foto. arhiva personală, Facebook.