Daciana Sârbu a vorbit deschis despre stilul de educație pe care îl aplică și spune că este o mamă fermă când vine vorba de reguli. Inspirată de modul în care a fost crescută, aceasta le impune fiicelor sale limite clare și nu ezită să aplice consecințe atunci când sunt încălcate.
CITEȘTE TOATĂ REVISTA VIVA DE DECEMBRIE, GRATIS, AICI
Vezi și acest video VIVA!:
Cuprins
- 1 Daciana Sârbu e strictă în privința regulilor impuse fiicelor ei
- 2 Cum a depășit perioada divorțului
Daciana Sârbu și Victor Ponta au divorțat în secret, după 19 ani de căsnicie și două fiice împreună. Irina și Maria au rămas în grija mamei lor după separarea părinților, însă au o relație foarte apropiată cu tatăl lor. Afacerista se ocupă îndeaproape de ele, deși gestionează și o afacere cu prăjituri.
Cuprins
Daciana Sârbu e strictă în privința regulilor impuse fiicelor ei
Daciana Sârbu spune că își educă fiicele cu reguli clare, adaptate fiecăreia în parte. Cea mică are restricții mai stricte, inclusiv limitarea timpului petrecut pe tabletă și lipsa telefonului, deoarece utilizarea excesivă îi afectează comportamentul.
„Celei mici i-am impus reguli mai stricte. Ea nici nu are de altfel telefon, de exemplu și am constatat că îi este mult mai bine fără. În ultima perioadă, ei îndeosebi i-am impus niște reguli mai stricte legate de tabletă. Nu poate sta decât o oră pe zi, pentru că am observat că îi creează probleme și chiar îi influențează starea, și nu în bine. Devine foarte agitată.
Fiica cea mare, însă, a fost mereu responsabilă și este foarte apropiată de mine. Dar, și ea petrece prea mult timp pe telefon, după părerea mea.
Eu cred că fiecare copil și fiecare situație trebuie luată din timp. Ca părinte, trebuie să fii mereu atent ca să prinzi momentul acela. Copilul trebuie să simtă mereu că ești alături de el și că faci și tu eforturi alături de el. Trebuie să respecți și tu regulile pe care i le impui. Și eu am fost crescută așa, cu reguli și a fost foarte bine.
Eu întotdeauna am discutat cu ele. La Maria e nevoie de mai multă structură acum și mai multe reguli. Ea știe că vor fi niște restricții în momentul în care se întâmplă niște lucruri pe care am agreat că nu le va face.
Nu le pot numi pedepse neapărat, dar sunt niște restricții de tipul: le iau lucrurile care le fac plăcere! Cum ar fi tableta, în cazul Mariei. Reparăm lucrurile împreună, dar până atunci îi spun că nu mai are voie să facă ceva ce-i place! Cam asta este pedeapsa!’, a dezvăluit Daciana Sârbu, pentru Click!
Cum a depășit perioada divorțului
Afacerista mai spune că, în momentul când s-a aflat despre divorțul dintre ea și Victor Ponta, trecuse un an de când se separaseră la notar. Așadar, valul mediatic a fost mult mai ușor de gestionat.
„Am gestionat (divorţul, n.r.) cu un an înainte, cumva, şi faptul că după un an a fost şi public… am aşteptat să treacă valul ştirii şi cam atât. A fost mult mai uşor că în toată perioada asta nu s-a aflat şi nu s-a aflat pentru că noi am fost în acest echilibru şi ne-am sfătuit şi ne-am coordonat.
De obicei, se află când unul dintre parteneri se plânge sau face ceva. În cazul nostru, nu s-a întâmplat asta şi atunci faptul că a apărut ştirea după un an era doar o ştire’, a fost anunțul dat de aceștia, pe rețelele de socializare.
Sursa foto: Facebook