Drama prin care a trecut Emil Rengle când a fost diagnosticat cu boala autoimună, acum nouă ani: "M-am aflat aproape de moarte. Mi-am luat la revedere de la ai mei"

.
Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Drama prin care a trecut Emil Rengle când a fost diagnosticat cu boala autoimună. Recent, Emil Rengle a vorbit deschis despre diagnosticul cu o boală autoimună primit în 2017 și despre lupta ulterioară, despre cum aceasta l‑a determinat să își schimbe complet stilul de viață, să caute sprijin în terapie și să abordeze sănătatea fizică și mentală într‑un mod mult mai conștient.

CITEȘTE TOATĂ REVISTA VIVA DE FEBRUARIE, GRATIS, AICI

Emil Rengle, una dintre cele mai vizibile figuri din showbizul românesc, cunoscut pentru participările sale în emisiuni precum Românii au talent, Survivor România sau Asia Express, a vorbit cu deschidere despre boala autoimună de care suferă de ani buni. În anul 2017, când se afla într‑o perioadă intensă profesional și personal, Emil a început să resimtă primele simptome ale afecțiunii și a descoperit că viața lui avea să se schimbe radical.

Rengle-1Rengle-1

Citește și: Emil Rengle și Alejandro Fernandez fac nunta peste doi ani. Vor organiza două evenimente, inclusiv în România: „Vreau să fie cu dansuri populare românești, să mâncăm sarmale'

Drama prin care a trecut Emil Rengle când a fost diagnosticat cu boala autoimună

În urmă cu 9 ani, Emil Rengle a aflat că suferă de colită ulcerativă, o boală intestinală inflamatorie care, pe lângă simptomele fizice, poate avea consecințe serioase asupra stării mentale și emoționale, necesitând deseori ajustări importante ale stilului de viață, dietă și îngrijire medicală constantă. Recent, coregraful a povestit, în cadrul emisiunii MediCOOL, cum a decurs momentul diagnosticării și ce a însemnat el pentru el personal.

Acest diagnostic l‑a forțat pe Emil Rengle să reevalueze modul în care aborda factorii de stres, alimentația, somnul și, mai ales, sănătatea mintală. În loc să continue pe pilot automat, dansatorul a ales să facă schimbări profunde în viața lui și să caute sprijin psihologic, considerând terapia un element esențial în gestionarea atât a bolii, cât și a provocărilor emoționale care o însoțesc.

„Eu sunt diagnosticat cu o boală autoimună numită colită ulcerativă. Primele simptome au apărut în 2017. Nu știam ce se petrece cu mine. Eram plecat din țară, mă aflam în Statele Unite ale Americii. Am început să mă duc la doctor ca să pun întrebări. (…) Înainte de această afecțiune, felul în care trăiam era stresant și neorganizat. Am fost obligat să fiu mult mai conștient de ce mănânc, felul în care îmi organizez viața, somnul, dar și gândurile. (…) Pe mine m‑a ajutat foarte mult meditația, dar și terapia. Fără terapie nu aș fi fost aici, nu aș fi reușit să trec peste acest blocaj mental.'

Citește și: Lora a suferit enorm când și-a pierdut mama și a lansat o afacere cu cosmetice în memoria ei: ‘O simt, dar nu o visez niciodată. Dacă aș visa-o, aș considera că mă avertizează de ceva / EXCLUSIV

Emil Rengle: „Mi-am luat la revedere de la ai mei'

Diagnosticul pus de medici la vremea respectivă a fost unul dificil, iar Emil Rengle credea că nu mai are mult de trăit. Cum a aflat că nu există niciun tratament, acesta deja se resemnase și chiar a ajuns în punctul în care și-a luat rămas bun de la părinții lui.

„A fost un moment în 2018 când și eu m-am aflat aproape de moarte și în care doctorii mi-au spus că am o boală autoimună, pentru care nu există medicament. Se numește colită ulcerativă, îți sângerează intestinele.

Pur și simplu mi-am amintit de acele momente în care mi-a fost și mie frică că nu mai am mult. Țin minte perfect ziua în care am fost acasă la Oradea, în care mi-am luat la revedere de la ai mei, în care le-am spus „Mami, tati, vă mulțumesc! Dacă eu plec înaintea voastră… a fost frumos cât a fost, dar asta este, nimic nu e garantat și nu știm'’, a mărturisit Emil Rengle, printre lacrimi, în urmă cu ceva timp.

Citește și: Emil Rengle de la Asia Express a fost diagnosticat cu o boală gravă în 2018: „Mi-a fost frică și mie că nu mai am mult. Mi-am luat la revedere de la ai mei”

Viața lui s-a schimbat radical după acest diagnostic

De atunci, viața lui s-a schimbat complet. În ultima perioadă, Emil Rengle a postat în social media fragmente din rutina care îl ajută să rămână echilibrat atât fizic, cât și mental. În imagini, el apare mâncând sănătos, făcând sport și meditând – elemente pe care le consideră parte din procesul său de vindecare și de auto‑îngrijire.

„Dar ce‑ar fi dacă am încetini puțin? Dacă am învăța să ascultăm mai profund? Dacă am petrece mai mult timp în natură? Dacă am mânca mai simplu? Dacă ne‑am spus adevărul din inimă, în loc să‑l ținem înăuntru?', a transmis Emil Rengle pe TikTok.

 
Cel mai nou VIDEO

Google News Urmărește-ne pe Google News

Citește în continuare
Biografiile Vedetelor
Fii la curent cu tot ce se întâmplă cu vedetele tale favorite

Află totul despre vedetele din România, dar și despre celebritățile internaționale: biografii, carieră, filmografie, discografie si viață personală.

Revista VIVA!
Revista VIVA!
Buton