Laura Cosoi a fost surprinsă pe aeroportul din Portugalia de pana de curent care a paralizat totul în țară. Zborul spre România a fost anulat și cum internetul, cardurile sau transportul în comun nu a mai funcționat, aventura Laurei Cosoi și a familiei sale s-a transformat într-un film de groază.
Vezi și acest video VIVA!:
CITESTE TOATA REVISTA VIVA! DE MARTIE, GRATIS, AICI!
Cuprins
O pană de curent masivă a afectat luni, 28 aprilie, Spania și Portugalia, lăsând peninsula fără electricitate. Printre vedetele afectate de această situație a fost și Laura Cosoi, care se află în vacanță în Portugalia, împreună cu familia ei.
Prin ce a trecut Laura Cosoi în Portugalia, din cauza penei de curent
„Am trăit și momente apocaliptice în Portugalia”, își începe Laura Cosoi povestea pe Instagram.
Împreună cu soțul ei și cele patru fetițe, Laura Cosoi a trecut prin clipe pe care nu le poate uita vreodată, după ce au fost surprinși de o imensă pană de curent chiar pe aeroportul din Portugalia.
„Ajunși la aeroport pentru a ne întoarce acasă, am descoperit că era aparent o „pana de curent'. Inițial, am gestionat situația bine, însă, cu timpul, ne-am dat seama că problema era mult mai gravă: zborurile au fost anulate, nu exista internet, plata cu cardul nu funcționa, nu aveam cash, băile erau închise, nu puteam rezerva o mașină, telefoanele nu aveau semnal… și lista continuă.
În cele din urmă, am reușit să luăm legătura cu Mihai, prietenul lui Cosmin din România, care ne-a ajutat să închiriem o mașină. Un român de acolo ne-a predat mașina în contul' lui, deoarece sistemele informatice nu funcționau. Cu mașina închiriată, am mers la un supermarket unde, spre surprinderea noastră, am putut plăti cu cardul fizic.
Apoi ne-am îndreptat din nou spre Troia, sperând să reușim să traversăm cu bacul, deși nu mai aveam bani lichizi și nici suficient combustibil pentru a ocoli. Era deja noapte. Am negociat aproape o oră ca să fim primiți înapoi în vila pe care o părăsisem dimineața, în baza celor nouă nopți petrecute deja acolo„, a povestit Laura Cosoi pe Instagram.
Laura Cosoi speră să ajungă astăzi în România
Laura Cosoi speră ca astăzi să poată reveni în România și le-a cerut fanilor de pe Instagram să le țină pumnii, ei și familiei sale, pentru că zborul va fi unul lung, cu escală de cinci ore.
„Epuizați, nemâncați, stresați și cu patru copii zvăpăiați, care nu înțelegeau prea bine ce se întâmplă, am intrat în bezna vilei noastre. Cum am lăsat bagajele jos, m-a cuprins o liniște de nedescris. Mă simțeam din nou în siguranță.
Am închis ochii, i-am mulțumit lui Dumnezeu că ne-a fost alături și, două minute mai târziu, s-a făcut lumină. La propriu și la figurat.
În seara asta ne pregătim să decolam spre România, cu o escală lunga de 5 ore. Să ne țineți pumnii să fie totul bine', a fost mesajul transmis de Laura Cosoi.
:contrast(8):quality(75)/https://www.viva.ro/wp-content/uploads/2025/04/001-cover-4-157.jpg)
Ce ar fi putut cauza marea pană de curent din Spania și Portugalia
Pana masivă de curent a oprit trenurile de metrou și căile ferate, a întrerupt serviciile de telefonie și conexiunile la internet și a oprit bancomatele și semafoarele în Spania și Portugalia și în unele părți ale Franței.
Regiunea iberică are o populație de aproximativ 60 de milioane de oameni, deși nu este clar câți au fost afectați de pană. Rapoartele care circulau luni sugerau că întreruperea ar fi putut fi rezultatul unui fenomen rar numit „vibrații atmosferice induse' care a provocat „oscilații anormale' în liniile de înaltă tensiune ale rețelei de energie din Spania.
„Aceste oscilații au provocat eșecuri de sincronizare între sistemele electrice, ducând la perturbări succesive în rețelele europene interconectate', a transmis compania energetică portugheză REN.
Solomon Brown, profesor de procese și sisteme energetice la Universitatea Sheffield din Marea Britanie, a declarat că o „vibrație atmosferică indusă' ar putea fi considerată echivalentul „inducerii unei mici schimbări în câmpul electromagnetic local'.