Publicația Financial Times scrie, citând surse, că Administrația Trump presează România să ridice restricțiile impuse fraților Tate. Andrew Tate, susținător fervent al lui Donald Trump, ar fi primit sprijin din partea acestuia, adminstrația americană exercitând presiuni asupra autorităților române pentru a reduce restricțiile de călătorie împotriva lui și a fratelui său, Tristan.
Abonați-vă la canalul de Whatsapp VIVA! Primiți pe telefon cele mai importante articole!
Potrivit unor surse citate de FT, oficialii americani au deschis subiectul cu guvernul român într-un apel telefonic săptămâna trecută. Richard Grenell, trimisul special al lui Trump, a continuat apoi acest lucru în cadrul unei întâlniri cu ministrul român de externe, Emil Hurezeanu, la Conferința de securitate de la München.
Administrația Trump presează România să ridice restricțiile impuse fraților Tate
O sursă citată de Financial Times susține că a fost făcută o cerere pentru returnarea pașapoartelor fraților Tate, permițându-le acestora să călătorească liber în așteptarea rezultatului procedurilor judiciare.
Ministrul de Externe, Emil Hurezeanu, a confirmat pentru G4Media că a existat o discuție în care trimisul special al SUA, Richard Grenell, i-a menționat pe frații Tate și interesul acestuia pentru ei. Hurezeanu a declarat că a existat o discuție într-unul dintre holurile conferinței, atunci când ministrul român de Externe a inițiat un dialog cu trimisul lui Trump pentru a afla dacă Grenell intenționează să viziteze România.
Acesta i-a răspuns că nu știe dacă va vizita România, spune Emil Hurezeanu, și i-a adus în discuție pe frații Tate, aflați în arest la domiciliu: '”Mă interesează, cum bine știți, soarta fraților Tate”, mi-a răspuns. Și atât. Apoi, i-am mai cerut o întâlnire pentru că voiam să aflu mai multe despre ce vrea să facă, ce intenții are în raport cu România, dar această întâlnire nu a mai avut loc', a declarat Emil Hurezeanu pentru G4Media.
Richard Grenell a declarat că nu a avut „nicio conversație de fond' cu Hurezeanu, afirmând că ministrul român „m-a văzut pe hol și a cerut o întâlnire'. Grenell a recunoscut public sprijinul pentru frații Tate prin mai multe postări pe rețeaua X.
Grenell a criticat recent finanțarea USAID în România
Grenell a criticat recent finanțarea USAID în România pe rețelele sociale, sugerând că a fost „armată' împotriva persoanelor și politicienilor care nu sunt „treziți'. Tristan Tate ceruse investigații cu privire la potențiala implicare a USAID în problemele lor legale, potrivit Antena 3.
Frații Tate au strâns o mulțime de urmăritori online în cadrul „manosferei', o rețea care promovează dominația masculină și se opune feminismului, care a jucat un rol în campania de realegere a lui Trump. Mai mult, Tristan Tate s-a lăudat public cu influența fraților asupra opiniilor politice de dreapta ale tinerilor, în special în SUA și Europa.
Aliatul lui Trump și fostul prezentator Fox News, Tucker Carlson, a susținut, de asemenea, interviuri pline de simpatie cu frații.
:contrast(8):quality(75)/https://www.viva.ro/wp-content/uploads/2025/02/c1-001-cover-6-131.jpg)
Situația juridică a fraților Tate în România
Recent, frații Tate au obținut o victorie legală în România, după ce o curte de apel a retrimis cazul lor către o instanță inferioară. Deși au fost eliberați din arest la domiciliu, ei nu au permisiunea de a părăsi țara.
Într-o declarație oficială, frații Tate au afirmat că sunt „pe deplin dedicați colaborării cu echipa lor juridică' și că principalul lor obiectiv este „respectarea procesului echitabil și stabilirea nevinovăției în instanță'.
Frații se confruntă și cu cereri de extrădare din Marea Britanie legate de acuzații de viol și trafic de ființe umane, cerere care poate fi pusă în aplicare după încheierea procedurilor lor judiciare în România.