Călin Georgescu ar fi pregătit o lovitură de stat, conform stenogramelor și interceptărilor din dosarul lui: "Doar eu cunosc aceste lucruri și doar eu pot face aceste schimbări"

.

În înregistrarea unui apel telefonic dintre Călin Georgescu și Marian Motocu, făcută publică de Antena 3, fostulul candidat la prezidențiale îi spunea acestuia din urmă ca în țară „se pregătește ceva uriaș”, că doar el știe detaliile, îl va informa la timp și-i va pregăti un loc în cadrul acestor evenimente.

CITESTE TOATA REVISTA VIVA! DE IUNIE, GRATIS, AICI!

Călin Georgescu a fost trimis în judecată, la jumătatea acestei săptămâni, pentru promovarea, în public, a unor persoane vinovate de genocid contra umanității și de crime de război. În același timp, suveranistul este acuzat că a promovat idei sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe.

calin-georgescu-biserica-visarion-kira-hagi-nunta-thomas-ferfelis-3calin-georgescu-biserica-visarion-kira-hagi-nunta-thomas-ferfelis-3

Stenograme și interceptări din dosarul lui Călin Georgescu

Potrivit Antena 3, procurorii ar fi ridicat un carnețel la Marian Motocu unde erau trecute mai multe nume de oameni politici și judecători care să fie vizați în cazul unei revolte. În plus, au probe şi discuţii clare între cei doi. 

„Doar eu cunosc aceste lucruri și doar eu pot face aceste schimbări… că de câștigat alegerile, le-am și câștigat', ar fi spus Călin Georgescu.

„Dacă lucrurile merg bine, o să încep în ianuarie. Vreau să înţelegi…că există un plan. Există o strategie pe care numai eu o cunosc', afirma Călin Georgescu în timpul unei astfel de discuții, potrivit procurorilor.

Anchetatorii suspectează că Motcu ar fi fost omul de legătură al lui Georgescu cu diplomații ruși. Potrivit rechizitoriului, între 10 aprilie 2022 și 7 decembrie 2024, Motocu a publicat 29 de videoclipuri pe o platformă de socializare.

Citeste si: Nicușor Dan spune că măsurile draconice pregătite de guvernul Bolojan vor lovi toate categoriile, inclusiv privilegiații: „E ca o boală. Toată lumea va plăti

În acestea, a promovat teorii antisemite, a folosit simboluri legionare și a negat Holocaustul, încercând să atragă adepți pentru formarea unei „mișcări naționale' sub conducerea sa. De asemenea, acesta a solicitat și a primit donații de la urmăritori pentru susținerea activității sale.

Citeste si: Ministrul Finanțelor, după ce s-a vehiculat amânarea sau blocarea pensiilor și a salariilor: „Nu se pune problema. România are un deficit bugetar semnificativ, ceea ce poate genera consecinţe severe”

„Sunt fericit că dosarul meu a ajuns în instanță, am convingerea că se va stabili nevinovăția mea”

Călin Georgescu, care a câștigat surprinzător primul tur al alegerilor prezidențiale din noiembrie 2024, anulate apoi de CCR, a fost trimis în judecată miercuri, 2 iulie. Parchetul General l-a acuzat de promovarea cultului unor persoane vinovate de crime de război (Ion Antonescu) și de promovarea de idei și concepții legionare (Corneliu Zelea Codreanu), în perioada 16 iunie 2020-16 mai 2025.

Procurorii susțin în rechizitoriu că Georgescu, aflat sub control judiciar, a reprodus aproape identic nu doar cuvintele, ci și gesturile și tonul fostului conducător din anii 40, Ion Antonescu, „condamnat definitiv pentru crime de război', potrivit comunicatului citat de Libertatea.

Călin Georgescu a făcut o declarație uluitoare la ieșirea de la Judecătoria Sectorului 1, unde a mers pentru a vedea dacă se dispune, asupra sa, prelungirea măsurii controlului judiciar.

„Este Ziua Americii. Profit de această ocazie să felicit poporul american, pe președintele Donald Trump și să aduc în atenție ceea ce spunea unul dintre marii președinți ai Americii, Abraham Lincoln. Cum nu vreau să fiu nici sclav, nu vreau să fiu nici stăpân, iar acest echilibru îl privește justiția', a transmis Călin Georgescu.

În legătură cu chemarea sa la Judecătoria Sectorului 1, acesta transmite că este bucuros de faptul că dosarul a ajuns în instanță, pentru că în acest fel își poate dovedi nevinovăția. La sfârșit, și-a lăsat susținătorii cu o nouă maximă.

„Sunt fericit că dosarul meu a ajuns în instanță, și cu această ocazie am convingerea că se va stabili nevinovăția mea. Ultima speță este cea legată de faptul că adevărul nu are nevoie de oameni, în schimb, noi, fără adevăr, nu putem trăi', mai arată fostul candidat.

 
Cel mai nou VIDEO

Google News Urmărește-ne pe Google News

Citește în continuare
Biografiile Vedetelor
Fii la curent cu tot ce se întâmplă cu vedetele tale favorite

Află totul despre vedetele din România, dar și despre celebritățile internaționale: biografii, carieră, filmografie, discografie si viață personală.

Revista VIVA!
Revista VIVA!
Buton