Cannes 2013: Lista completă a câştigătorilor

Publicat pe

Cea de-a 66-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes (15 – 26 mai) s-a încheiat duminică, cu gala de premiere, în care trofeul Palme d’Or a revenit regizorului Abdellatif Kechiche, pentru „La vie d’Adele”.

 

M - Photocall de la remise des palmes lors du 66eme festival du film de Cannes

 

Ceremonia de decernare a premiilor a fost prezentată de actriţa Audrey Tautou. Juriul competiţiei oficiale de anul acesta a fost format din Steven Spielberg (preşedinte), Nicole Kidman, Ang Lee, Cristian Mungiu, Christoph Waltz, Daniel Auteuil, Vidya Balan, Naomi Kawase, Lynne Ramsay.

 

Iata lista castigatorilor:

 

Palme d’Or – „La Vie d’Adele” de Abdellatif Kechiche (foto sus)

Marele Premiu al Juriului (Grand Prix) – „Inside Llewyn Davis” de Ethan şi Joel Coen

Premiul de regie – Amat Escalante pentru „Heli”

Premiul pentru scenariu – Jia Zhangke pentru „A Touch of Sin”

Premiul de interpretare masculină – Bruce Dern- pentru „Nebraska” de Alexander Payne

Cannes - Winners Photocall

Premiul de interpretare feminină – Berenice Bejo, pentru „Le Passe” de Asghar Farhadi

Premiul juriului – „Soshite Chichi Ni Naru /Like Father, Like Son / Tel Père, Tel Fils” de Kore-Eda Hirokazu

Caméra d’Or – „Ilo Ilo” de Anthony Chen

Palme d’Or pentru scurtmetraj– „Safe” de Moon Byoung-gon

Menţiune specială pentru scurtmetraj: „Hvalfjordur”/ Whale Valley / Le Fjord des Baleine” de Gudmundur Arnar Gudmundssson

Un Certain Regard:

Marele Premiu – „L’image manquante”, de Rithy Panh

Premiul juriului – ‘Omar”, de Abu Assad

Premiul pentru regie – Alain Guiraudie, pentru „L’inconnu du lac”

Un certain talent – grupul de actori din „La Jaula de Oro”, de Diego Quemada –Diez

Prix de l’Avenir – „Fruitvale Station”, de Ryan Coogler.

Premiile criticii internaţionale FIPRESCI:

„La Vie dAdele' de Abdellatif Kechiche (competiţia oficială)

„Manuscripts Don’t Burn” de Mohammad Rasoulof (Un Certain Regard)

„Blue Ruin”, de Jeremy Saulnier (Quinzainne des Realisateurs)

Premiile juriului ecumenic:

Marele Premiu: „Le passé/ The Past” de Asghar Farhardi

Menţiuni: „Miele”, de Valeria Golino, şi „Like Father Like Son”, de Hirokazu Kore-eda
Semaine de la Critique:

Marele premiu – „Salvo” de Fabio Grassadonia şi Antonio Piazza

Menţiune specială: „Los Duenos”, de Agustin Toscano şi Ezequiel Radusky

Premiul Découverte: „Come and play”, de Daria Belova

Premiul SACD – „Le démantèlement”, de Sébastien Pilote

Premiul Canal+ : „Pleasure”, de Ninja Thyberg.

Cinéfondation:

Premiul I – „Needle” de Anahita Ghazvinizadeh

Premiul al II-lea –”En attendant le degel” de Sarah Hirtt

Premiul al III-lea – „În acvariu' de Tudor Jurgiu şi „Pandy/ Pandas' de Matús Vizár

Quinzaine des Réalisateurs:

Premiul Art Cinema – „Les Garçons et Guillaume, à table !/Me Myself and Mum”, de Guillaume Gallienne (Franţa)

Premiul SACD – „Les Garçons et Guillaume, à table !/ Me Myself and Mum” de Guillaume Gallienne (Franţa)

Menţiune specială- „Tip Top” de Serge Bozon (Franţa)

Premiul Europa Cinemas – „The Selfish Giant/ Le Géant Egoïste”, de Clio Barnard (Marea Britanie)

Premier Prix Illy pentru scurtmetraj – „Gambozinos Dahus/ A Wild Goose Chas”, de João Nicolau

Menţiune pentru scurmetraj: „Pouco mais de um mês/ Un peu plus d’un mois”, de André Novais Oliveira.

Carrosse d’Or: Jane Campion

Queer Palm: „L’inconnu du lac/ A stranger by the lake' de Alain Guiraudie (Un Certain Regard)

Palm Dog: Baby Boy, din „Behind the Candelabra' de Steven Soderbergh

Biografiile Vedetelor
Fii la curent cu tot ce se întâmplă cu vedetele tale favorite

Află totul despre vedetele din România, dar și despre celebritățile internaționale: biografii, carieră, filmografie, discografie si viață personală.

Revista VIVA!
Revista VIVA!
Newsletter