Andreea Bălan a avut o reacție dură după ce un bărbat din Brașov și-a bătut soția într-un parc. Artista a transmis un mesaj acid pe rețelele de socializare, acolo unde a recunoscut că și ea a trecut prin experiențe dificile și a avut nevoie de mult curaj pentru a se elibera din relații care îi făceau rău. Iată ce a spus cântăreața recent despre relațiile toxice și abuzive!
CITESTE TOATA REVISTA VIVA! DE MAI, GRATIS, AICI!
Cuprins
Cazul revoltător al unei femei bătute de soț în fața copilului său, într-un parc din Brașov a stârnit valuri de reacții în mediul online. Printre vocile celebre care au condamnat cu fermitate incidentul se numără și Andreea Bălan. Artista a făcut declarații despre frica femeilor de „gura lumii' și despre cum această mentalitate ne face, uneori, să rămânem captivi în relații toxice și abuzive.
Citește și: Andreea Bălan, reacție dură la adresa lui Claudiu Bleonț, după ce și-a umilit fiica pe scena Gopo: „Un narcisist fără empatie. Dacă așa face public, vă dați seama ce face în privat cu familia sa'
Andreea Bălan, reacție dură după ce un bărbat din Brașov și-a bătut soția într-un parc
Andreea Bălan a avut o reacție dură după ce în mediul online a apărut o filmare revoltătoare cu un bărbat din Brașov care și-a agresat soția, într-un parc, sub privirile îngrozite ale trecătorilor și ale propriului copil. Artista a vorbit deschis despre traumele din copilărie și despre modul în care frica de rușine și de „gura lumii' duce adesea la tăcere și acceptarea violenței, în special în cazul femeilor. Ea a explicat că această mentalitate a dus la o frică care determină multe femei să rămână în relații toxice sau abuzive.
Cântăreața a recunoscut că și ea a trecut prin experiențe dificile și a avut nevoie de mult curaj pentru a se elibera din relații care îi făceau rău.
„Dragilor, eu vin dintr-o generație în care toți părinții spuneau copiilor lor: „Ai grijă ce faci, să nu mă faci de rușine! Ai grijă cum te porți, cum te îmbraci, cum vorbești, cum reacționezi! Nu plânge, taci din gură! Abține-te, că mă faci de râs!'. Ei bine… și lucrurile astea ne-au rămas foarte bine implementate în subconștient, iar mai târziu în viață, am suportat foarte multe lucruri urâte de la persoanele toxice din viața noastră și am stat mai mult în situații neplăcute, tocmai pentru că aveam în subconștient implementată ideea: „Dacă ne despărțim, dacă plecăm… sigur o să râdă lumea de noi'.
Până și eu am stat în multe situații neplăcute, am divorțat cu greu, am plecat cu greu din anumite relații de colaborare și de prietenie, dar mai ales de iubire, tocmai pentru că mi-a fost frică de „ce zice lumea', în cazul meu fiind mai dureros, pentru că sunt persoană publică', a spus cântăreața pe pagina sa personală de Instagram.
Artista a oferit un sfat important pentru părinți
Mai mult decât atât, prin intermediul rețelelor de socializare, Andreea Bălan a oferit un sfat important pentru părinți. Artista le-a spus acestora că ar trebui să-i învețe pe copii să nu asculte de „gura lumii' și să plece de lângă persoanele care îi fac să sufere.
„Cred că ar trebui să schimbăm cu desăvârșire ideea aceasta de „ce spune lumea' și mai ales copiilor noștri să le spunem clar și răspicat: „Nu îți pasă de ce spune lumea! Tu faci doar ce simți tu, cum simți tu, doar ce-ți spune inimioara, fără să-ți pese de ce spune lumea!'. E foarte important să ne creștem copiii cu multă empatie, multă iubire, cu prietenie, să-i facem să aibă încredere în noi, părinții, să ne spună atunci când există o problemă, ca astfel… mai târziu în viață să vină la noi, să ne ceară un sfat și să reușească să plece din relații abuzive, fără să le fie frică de ce o să spună lumea.
Spun toate aceste lucruri, pentru că din nou am fost cutremurată de cazul din Brașov, unde o mămică a fost pălmuită de soțul ei, în miezul nopții, de față cu copilul ei. Trebuie să luăm atitudine și să implementăm acest lucru, să vorbim, să nu stăm în relații abuzive, să nu acceptăm relații toxice și să nu ne pese de ce spune lumea, foarte important! Știu că este foarte greu, mie mi-a luat 35 de ani să scap de chestia asta.
Lumea nu trăiește cu tine în casă, lumea nu simte ce simți tu, lumea nu-ți dă de mâncare și lumea, atenție, nu are empatie. Fiecare vede situația ta prin propriile trăiri, prin perspectiva proprie, așa că nu are de ce să te intereseze ce crede X și Y, vecinul, vecina, lumea, presa în cazul meu, o parte din publicul care oricum nu are empatie față de mine. Foarte important de spus și de făcut claritate pe acest subiect, pentru că poate de aceea multe femei acceptă în continuare violența în familie, acceptă tot felul de abuzuri din partea bărbaților lor, pentru că le este frică de: Ce o să spună lumea? Mă ceartă mama, mă ceartă tata! Cum să mă întorc acasă la părinții mei separată, divorțată?', a mai adăugat ea.
Citește și: Ioana Pavelescu, despre lumea artistică românească actuală: „Orice actor de telenovele mediocre e numit artist. Modelele de azi sunt niște tatuaje si mulți followers, un om care trăiește fără repere suferă de prostie' / EXCLUSIV
:contrast(8):quality(75)/https://www.viva.ro/wp-content/uploads/2025/06/001-cover-113.jpg)
Un bărbat din Brașov și-a bătut soția de față cu copilul ei, într-un parc
Un incident violent a avut loc într-un loc de joacă din Brașov, unde un bărbat în vârstă de 27 de ani și-a agresat soția în prezența copilului lor. Întreaga scenă a avut loc în urmă cu două zile și a fost surprinsă de un martor, care a filmat evenimentul petrecut târziu în noapte între blocuri.
În înregistrare se vede cum bărbatul își lovește repetat partenera de viață, în timp ce copilul, martor la agresiune, începe să plângă. Femeia îi cere să se oprească, însă acesta continuă să o lovească.
După ce filmarea a fost publicată pe o platformă de socializare, aceasta a generat un val de reacții din partea publicului. Ca urmare, poliția s-a autosesizat, i-a identificat pe cei implicați și i-a chemat la audieri. Bărbatul se află acum în custodia autorităților.
Conform anchetatorilor, bărbatul se afla sub influența alcoolului și era agitat din cauza unei sume de bani pierdute în momentul în care a comis agresiunea. Acesta a fost reținut și este investigat pentru violență domestică și pentru perturbarea ordinii publice.
Până în prezent, soția lui, o femeie în vârstă de 26 de ani, nu a depus plângere împotriva acestuia.
Sursa foto: Facebook/ Instagram